ميهن مگ

ویدیو آموزش Focus (فوکوس کشی) در دوربین SLR

2 سال پیش

ویدیو آموزش Focus (فوکوس کشی) در دوربین SLR

کلمه Focus به معنی تمرکز و مرکزیت دادن می باشد اما مفهوم آن در عکاسی، رسیدن به حداکثر وضوح است یا به عبارت دیگر فوکوس (FOCUS)  تنظیم فاصله کانونی عدسی لنز دوربین بر اساس فاصله جسم تا دوربین برای داشتن یک تصویر  واضح را فوکوس گویند. سیستم فوکوس دوربین ها دارای دو حالت اتوماتیک AF  یا Auto Focus و دستی MF  یا Manual Focus است.

در سیستم فوکوس دستی با چرخاندن رینگ فوکوس که در جلوی لنز قرار دارد، در یک نقطه دلخواه تصویر را در بهترین حالت وضوح قرار میدهیم این قابلیت را دردوربینهای حرفه ای و نیمه حرفه ای پیدا خواهید شد. عکاسان معمولا از این حالت برای تهیه عکسهای حرفه ای استفاده میکنند . مثلا با تنظیم دستی فوکوس ، یک سوژه را عمدا تار یا واضح میکنند تا باعث برجستگی و زیبایی سوژه شود و در مواقعی هم که AF دوربین نمیتواند به درستی روی یک جسم فوکوس کند، بهتر است از این حالت استفاده شود. در حالت فوکوس اتوماتیک دوربین به صورت هوشمند روی سوژه فوکوس میکند، تمامی دوربین های دیجیتال از قابلیت فوکوس اتوماتیک برخوردارند. تنها اختلاف موجود بین آنها مربوط به نوع و چگونگی کارکرد سیستم فوکوس آن است. اتوفوکوس در دوربین های دیجیتال به دو نوع انجام میگیرد اتوفوکوس فعال ، اتوفوکوس غیرفعال.

اتوفوکوس فعال :

 اساس کار این نوع فوکوس اینگونه است که دوربین یک پرتو مادون قرمز یا یک موج صوتی را به سمت جلو ساطع میکند و پس از برخورد به جسم منعکس شده و دوربین آنرا از طریق لنز دریافت میکند. سپس پردازنده داخلی دوربین با احتساب زمان تاخیر رفت و برگشت اشعه یا موج، فاصله دوربین تا جسم را محاسبه و لنز را مطابق ان فاصله تنظیم میکند تا به بهترین وضوح دست پیدا کند.

 معایب موج صوتی ( اولتراسونیک) :

دوربین در مکان های با آلودگی صوتی بالا گیج میزند و توانایی فوکوس ندارد، برد موج صوتی کم است، سرعت رفت و برگشت موج کم است در نتیجه در مکان های باز به کندی فکوس میکند.

معایب اشعه مادون قرمز :

در نور کم به خوبی یا اصلا عمل نمیکند، در نور زیاد هم به دلیل وجود پرتو های نوری فراوان در محیط توانایی فکوس ندارد، در مقابل منابعی که از خود مادون قرمز ساطع میکنند هم فکوس دچار خطا میشود مانند اتش و شمع.

اتوفوکوس غیر فعال :

در سیستم اتوفوکوس غیر فعال دیگر از موج صوتی( اولتراسونیک) و اشعه نوری خبری نیست بلکه پردازنده داخلی دوربین دست به کار میشود در بیشتر دوربین های SLR و اتوماتیک امروزه مشاهده می شود و فاصله جسم تا دوربین را با تحلیل کامپیوتری تصویری به وسیله الگوریتم های محاسبه اجزا تصویر که از طریق سنسور دوربین دریافت می‌کند (سنسور مورد استفاده در این سیستم CCD است) مقادیر شدت نور در هر پیکسل را مورد بررسی قرار می‌دهد. دوربین منظره واقع در کادر را در نظر می‌گیرد و با عقب و جلو بردن لنز، بهترین فوکوس ممکن را جستجو می‌کند.

ریز پردازنده دوربین به پیسکلهای روی نوار سنسور نگاه میکند و تفاوت شدت نور در سلولهای همجوار را اندازه می‌گیرد. اگر منظره خارج از فوکوس باشد، پیسکلهای مجاور دارای شدت نورهای مشابه هم می‌باشند. ریزپردازنده لنز را حرکت می‌دهد و دوباره پیکسلهای سنسور را بررسی میکند و می‌بیند که آیا اختلاف بین شدت نور پیکسلهای مجاور بیشتر شده (رو به فوکوس) یا کمتر شده است. سپس ریزپردازنده به جستجوی نقطه‌ای می‌پردازند که بیشترین اختلاف شدت بین پیکسلهای مجاور وجود داشته باشد، این نقطه، بهترین موقعیت فوکوس است.

0
برچسب ها :
Avatar
نویسنده مطلب شهرام شکیبا

دیدگاه شما

1 × چهار =

بدون دیدگاه