ميهن مگ

چگونه فریلنسر خوبی باشیم؟

10 ماه پیش

چگونه فریلنسر خوبی باشیم ؟

امروزه تعداد افرادی که مشاغل دفتری یا دولتی خود را رها کرده و به سوی فریلنسری کشیده می‌شوند روز به روز رو به افزایش است. حال ممکن است شما به تازگی فریلنسری را برای امرار معاش خود گزیده باشید و در حرفه خود سرآمد باشید،اما اینکه چگونه فریلنسر خوبی باشیم ؟ و شرایط آن را به خوبی کنترل کنیم دغدغه جدید ما خواهد بود.

کار کردن به عنوان طراح فریلنسر مزایای خودش را دارد.مثلا خوابیدن بین ساعت کاری و کار کردن در لباس خانگی.اما مشکلاتی را هم داراست.اگر شخص درون‌گرایی نیستید و از تنهایی خوشتان نمی‌آید ، در این صورت کار در خانه به شما احساس انزوا و تنهایی می‌دهد. همچنین می‌تواند به سلامت شما هم آسیب برساند.

ما به عنوان فریلنسر تمامی کارها را خودمان انجام می‌دهیم ؛ خودمان به دنبال گرفتن سفارش کار می رویم ، خودمان سفارش را انجام می‌دهیم ، صورت‌حساب‌ها را خودمان پیگیری می‌کنیم و خودمان با مشتری‌ها سر‌ و کله می‌زنیم.

اگر تا به حال در دفتر کار کرده باشید پس می‌دانید که جزئی از یک تیم یا یک آژانس بودن باعث می‌شود برخی کارها مانند تنظیم و پیگیری صورت‌حساب‌ها ، بیمه ، کارهای در حال انجام ، و تعاملات انسانی تحت پوشش بقیه اعضای تیم یا آژانس قرار می‌گیرد و شما تمرکز بیشتری روی کار خود خواهید داشت.

اکنون برای اینکه چند قدم به جلو هُلتان دهیم ، لیستی از نکات مهم را با هم ترکیب کرده ایم تا بتوانید از پس مشکلات فریلنسری بر‌آمده و در زندگی حرفه ای خود موفق تر باشید.

از خانه خارج شوید

در خانه ماندن و طراحی کردن وکتورها آن هم با شلوار راحتی در حالی که روی مبل لم داده‌اید بسیار عالیست ؛ اما فقط برای مدتی ! برای سلامت خودتان ، باید حتما برای کمی هوا خوری از خانه خارج شوید و هوای تازه به ریه های خود آورده و اندکی قدم بزنید.

اگر خیلی کار سرتان ریخته و نمی‌توانید به خودتان استراحت دهید پس جای دیگری به غیر از خانه برای انجام کارتان انتخاب کنید. می‌توانید به یک کافی‌شاپ زیبا که دکورش به سلیقه شما نزدیک است ، موزیک های خوبی پخش می‌کند ، چیز‌کیک های خوشمزه‌ای درست می‌کند و خیلی شلوغ نمی‌شود بروید ؛ ممکن است آنجا با افراد خلاق دیگری آشنا شوید و از آنها برای پیدا کردن ایده های جدید الهام بگیرید.

اگر در شهری زندگی می‌کنید که آب و هوای خوبی دارد و محل زندگیتان جای امنیست می‌توانید یک مودم وای‌فای بخرید و هر چند وقت یک بار  آن را با خود به پارک محلتان برده و در هوای آزاد کار کنید.( فقط مطمعن شوید که لپ تاپتان کاملا شارژ باشد!)

منظم باشید

یکی از بزرگترین فاجعه‌ها برای روحیه‌ی یک فریلنسر احساس بی نظمی و آشوب است . اگر کارهایتان را بر اساس اولویت منظم نکنید خیلی زود با زیاد شدن کارها دست پاچه می‌شوید .

اگر تنها زندگی می‌کنید احتمالا باید کارهایی را بر اساس نظم و اولویت برای خانه تان انجام دهید و کمابیش با این روند آشنا هستید ، پس چرا این نظم و اولویت بندی را به شغلتان منتقل نکنید؟

می توانید از یک دفتر یادداشت کاغذی یا یک تقویم آنلاین استفاده کنید.

برای کنترل بیشتر نیز می‌توانید از برنامه هایی همچون ترلو (Trello) یا  آسانا (Asana) استفاده کنید. با استفاده از این برنامه ها می‌توانید وظایف یا تسک ها را به آسانی دنبال کرده و یک سیستم ایجاد کنید.نمی‌توانید باور کنید این دو برنامه تا چه اندازه یاری رسان هستند!

 

از رسانه‌های اجتماعی خارج شوید !

رسانه های اجتماعی (Social media) بدترین مورد حواس پرتی برای فریلنسرها محسوب می‌شوند!

حتی اگر بگویید ” فقط یک نگاه کوچیک می‌اندازم ”  ناگهان به خودتان می‌آیید و می‌بینید یک ساعت تمام از وقت‌تان صرف بالا پایین کردن صفحه مجازیتان شده است ! همینطور ناگهان می‌بینید نصف روزتان بیهوده سپری شده و هنوز هیچ کاری انجام نداده اید !

بهترین کار این است که تمامی برنامه های مجازیتان را ببندید ، موسیقی مورد علاقه تان که باعث تمرکزتان می‌شود را پخش کرده و به کارتان بپردازید .

اگر حتی توانایی خودداری از استفاده از این برنامه ها را ندارید ، چند برنامه هستند که طراحی شده اند تا در ساعات مشخصی از روز رسانه های اجتماعیتان را از کامپیوترتان بلاک کنند.

ارزش خود را بدانید !

هیچ چیز در دنیا بد تر از این نیست که خیلی کار کنید ولی دستمزد کمی بابت آن دریافت کنید . البته چرا ! یک چیز هست !

آن هم اینکه خیلی کار کنید و هیچ دستمزدی بابت آن دریافت نکنید !!!

اولین و بهترین راه برای حل این مشکل این است که ارزش خود را بدانید .

چگونه به دیگران ثابت می‌کنید که ارزش خود را می‌دانید؟

  • مبلغ کار را به قدری مطالبه کنید که ارزش زمانی که برای آن صرف می‌کنید را داشته باشد.
  • همیشه قرارداد ببندید و آن را امضاء کنید.
  • هرگز بدون دریافت بیعانه شروع به کار نکنید ! ( بخصوص برای مشتری های جدید ! )
  • هر سال قیمت‌هایتان را کمی افزایش دهید.

اگر با مشتری ای مواجه شدید که به موقع پرداخت نمی‌کند یا شما را می‌دواند جهت انجام اقدامات قانونی تردید نکنید.

اگر برای زمانتان ارزش قائل هستید در هنگام عقد قرارداد ، ساعات کاری و ساعاتی که در دسترس و پاسخگو نسیتید را مشخص کنید . اگر اینکار را نکنید و همان اول این موضوع را با مشتری مطرح نکنید از شما انتظار خواهند داشت در هر زمانی از روز پاسخگو باشید .

یک جامعه طراح نزدیک خودت داشته باشید

گاهی کاری که انجام می‌دهید به یک جفت چشم دیگر هم نیاز دارد ! شما به عنوان یک فریلنسر کار می‌کنید پس امکان دارد کسی در خانه برای پاسخ به پرسش‌هایتان وجود نداشته باشد . به همین علت بهترین کار این است که به گروه‌های طراح چه  آنلاین چه گروه‌های محلی بپیوندید.

مکان‌های آنلاین زیادی برای تبادل نظر و ایده پردازی وجود دارند تا با اشخاصی مانند خود آشنا شده و از آنها الهام بگیرید.

در رسانه‌های اجتماعی فعال باشید

بله می‌دانم که قبل‌تر گفتیم که از رسانه های اجتماعی دوری کنید اما این فقط برای زمانیست که واقعا باید کارتان را به اتمام برسانید. اما برای اینکه طرح های شما دیده شوند باید در رسانه های اجتماعی فعالیت داشته باشید.

پس چگونه تعادل را برقرار کنیم؟

بازاریابی در رسانه های اجتماعی و افزایش نرخ اینگیجمنت خود را در تقویم خود قرار دهید و آنها را به عنوان جزئی از استراتژی بیزینسی خود قلمداد کنید.

از دنبال کنندگان خود تشکر کنید ، با آنها ارتباط برقرار کرده و مکالمه کنید. چرا که هرگز نمی‌دانید پروژه بعدی از کجا به شما سفارش می‌شود !

بدانید چه زمانی وقت استراحت است

حتی موفق ترین فریلنسرها نیز گاهی اوقات استراحت می‌کنند. این استراحت می‌تواند چند ساعت در روز یا تعطیلات در یک هفته‌ی کامل باشد. نکته این است که بدانید چه زمانی دست از کار بکشید ، چه زمانی جویای کار باشید و همینطور به خودتان توجه کنید. این استراحت می‌تواند چند جلسه کلاس یوگا ، چند ساعت ورزش در باشگاه ، سینما رفتن و یا ملاقات دوستانتان باشد.استراحت هر چیزی می‌تواند باشد به جز نشستن شما در مقابل کامپیوتر و انتخاب پالت رنگ !

شما چگونه به عنوان یک فریلنسر شرایط را کنترل می‌کنید؟ نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید .

 

 

 

منبع : freepik

لطفا امتیاز دهید
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

هفت + ده =

بدون دیدگاه