ميهن مگ

تفاوت بین نقاشی متحرک و کارتون چیست؟

تفاوت بین نقاشی متحرک و کارتون چیست؟

در دنیای فیلم های متحرک، همیشه بحث و جدل در مورد تفاوت بین این دو بوده است. اگر شما جزء هیچکدام از این دنیای فیلم های متحرک نباشید، هیچ ایده و نظری هم در مورد تفاوت این دو ندارید. برای کسی که طراح نقاشی های متحرک است، خیلی معمول و رایج است که باز هم با یک تهیه کننده فیلم های کارتون، اشتباه گرفته شود؛ هر چند در ساختن آن نقشی نداشته باشد.

حقیقت این است که در بسیاری از موارد، یک قطعه از یک مفهوم، ممکن است از هر دو آنها استفاده کند؛ مخصوصاٌ در تبلیغات. اما بخاطر توضیح دادن تفاوت این دو ، ما نگاهی به چگونگی هر یک از اهداف آنها خواهیم انداخت.

یک اشتباه هولناک، این است که چگونه ویراستاران گرافیکی از واحد “انیمیشن” برای دادن حرکت به شکل ها و تیکه های اطلاعاتی استفاده می کنند. واحد، صحیح است اما فقط خطی بسیار شیک بین این دو ایجاد می کند. هر دوی آنها ( نقاشی متحرک و کارتون )، هتگامی که یک تصویر ساکن، حرکت داده می شود، به آن “متحرک” می گویند؛ البته بعضی از متعصب ها به جای این، خواهند گفت: به آن حرکت دهید.

تفاوت بین انیمیشن و کارتون و موشن گرافیک

تفاوت بین نقاشی متحرک و کارتون چیست؟

 

آنها در چه چیزی مشترک هستند؟

قبل از اینکه نگاهی به تفاوت بین این دو بیاندازیم، اجازه دهید ببینیم چگونه به یکدیگر شبیه هستند. این به ما کمک خواهد کرد که دریابیم چرا آنها معمولا گیج کننده یا عامل گفتگو هستند. هر دوی آنها، شکل های هنری در اشیاء و شخصیت ها هستند که حرکت داده می شوند. این یک هنر است که از یک تصویر ساکن و بدون حرکت، تصویری زنده درست کنیم و به آن زندگی و حیات ببخشیم.

هر دو شکل هنری از یک نوع نرم افزار استفاده می کنند تا به نتیجه دلخواه برسند. مثلا نرم افزار Maya ، که یک نوع نرم افزار انیمیشن کامپیوتری سه بعدی است. نقاشی متحرک و کارتون، هر دو از دوازده اصل انیمیشن پیروی می کنند. این اصول، یک سری قوانین تصویری است که به هنرمند کمک می کند به اشیاء، بطور طبیعی، زندگی ببخشد. از تندرستی تا غلت زدن و پریدن. دوازده اصل برای هر جسم متحرک از طریق فرآیند انیمیشن آن اعمال می گردد. به یک معنا، ممکن است شما بگوئید که نقاشی متحرک و کارتون، واقعاً مکمل یکدیگرند.

حالا بیا ببینیم چگونه آنها متفاوت هستند؟

تفاوت اساسی این دو، از لحاظ داستان سرائی است

بهترین روش توضیح دادن تفاوت بین نقاشی متحرک و کارتون این است که ببینیم هدف از داستانهائی که هر یک بازگو می کنند، چیست؟

کارتون، عموماً یک نمایش بصری یک داستان با شخصیت ها و یک خط قصه است که در آن فعالیت ها به یک نقطه اوج باز می گردد و منتهی به یک نتیجه می شود. و یا می تواند یک انیمیشن کوتاه باشد. و یا یک فیلم متحرک کامل دیزنی و یا ارائه با شخصیت های متحرک که داستانی را بیان کنند.

نقاشی های متحرک، بیشتر در مورد جان بخشیدن به چیزهائی است که معمولاً هیچ چیزی ندارند. به عنوان مثال، شکل های داخل یک نمایش، پس زمینه توضیحات آن نمایش است. مورد استفاده دیگر نقاشی های متحرک، توضیح دادن یک فرآیند می باشد. به عنوان نمونه، روشی که به وسیله آن یک محصول ساخنه می شود و سپس به مشتریان عرضه می گردد.

 

تشابه در تفاوت بین طراحی گرافیک و تصویر

روش دیگری که از نگاه کردن به آنها در می یابیم این است که نقاشی های متحرک بیشتر مربوط به طراحان گرافیکی می شود در حالیکه کارتون، بیشتر شبیه به یک تصویر است.

طراحان گرافیک، یک مفهوم را از طریق دید و بینائی توضیح می دهند. و طراحان نقاشی های متحرک نیز همین کار را می کنند با این تفاوت که به آن حرکت می دهند. نقاشان، یک داستان بصری را ایجاد می کنند ولی تهیه کننده کارتون، داستان یک زندگی را بازگو می کند.

هنگامی که یک مشتری می آید، تصمیم می گیرند که آنها نیاز به یک انیمیشن ساز یا طراح گرافیک حرکت، دارند یا خیر. آنها نیاز به تجزیه و تجلیل آنچه که می خواهند دارند تا با پایان یافتن کار به آن انتقال دهند. اگر چیزی مورد نیاز است،ارائه بصری جذاب در مورد تلاش های فروش خود در سال گذشته است. یک طراح گرافیک حرکت، دقیقاً همان چیزی است که آنها نیاز دارند. اگر آنها بخواهند یک داستان متحرک عاطفی از نحوه تغییرات محصول شان در زندگی مردم داشته باشند، یک نهیه کننده کارتون، بیشتر، مناسب خواهد بود.

در هر صورت، طراح گرافیک حرکت، بطور مستقیم با طراح گرافیک کار می کند و یا با یک نفر دیگر. به عبارت دیگر، تهیه کننده کارتون نیز یک تصویرگر خواهد بود. درون یک آژانس خلاق، این نقش ها، معمولاً، بسیار جداگانه هستند. بخش انیمیشن، تصویرگرانی خواهد داشت که هنر را طراحی می کنند.؛ در حالیکه تهیه کننده کارتون، از نرم افزار استفاده می کند تا به این تصاویر زندگی ببخشند.

موشن گرافیک

 

انیمیشن

 

افکت های تصویری ( جلوه های تصویری یا ویژه) چه هستند؟

یک قانون طراحی دیگری در انیمیشن و نقاشی متحرک وجود دارد که بعضی وقت ها دنیای آنها را تحت الشعاع خود قرار می دهد. و این همان ” افکت های تصویری ” است. برای افرادی که با طراحی سر و کاری ندارند، خیلی راحت، گرافیک حرکت را با جلوه های بصری اشتیاه می گیرند؛ بعد از آنکه حرکت دادن همه اشیاء یک افکت تصویری است.

واقعیت این است که افکت های تصویری، چیزی کاملاً متفاوت هستند. نقش یک اثر هنری بصری، افزودن غنای بصری به هر قطعه کار، آن فیلم متحرک یا زندگی واقعی است. هنرمندان، اثرات بصری به فضای صحنه اضافه می کنند. با اضافه کردن باران، رنگ آمیزی آسمان و یا با اضافه کردن موکد به یک منبع نور. از اعتبارات هر نوع فیلم، نقش هنرمندان در جلوه های تصویری است که در هر زمان ممکن می توان آن را مشاهده و قضاوت کرد.

Your page rank:

0
برچسب ها :
Avatar
نویسنده مطلب وحید کوثری نژاد

دیدگاه شما

دو × 5 =

بدون دیدگاه