ميهن مگ

برترین طراحان جهان راب جانوف

2 سال پیش

برترین طراحان جهان راب جانوف

چرا باید راب جانوف را بشناسید؟جواب ساده است! چرا که او لوگوی اپل را طراحی کرده است.

جانوف مشهورترین لوگوی حال حاضر جهان امروز را در آژانس رجیس مک کنا ( Regis Mc Kenna ) در سال 1977 طراحی کرده است.

اگر چه این لوگو اصلاح شد ، اما به فرم پایه همان زمان با همان سادگی باقی مانده است و تنها در دو هفته طراحی شد.

وی در سال 2013 گفت : ” ایده یک سیب گاز زده واقعا آسان و بدیهی بود.اگر یک کامپیوتر داشته باشید و نام آن یک میوه باشد شاید تصویر باید شبیه یک میوه باشد!؟ پس نشتم و طی دو هفته سیلوئت‌هایی از سیب کشیدم.بایت (=bite  گاز زدن ، بیت )  همچنین یک اصطلاح کامپیوتری نیز هست.چه تصادف خوشایندی!در آن لحظه فکر کردم که این با ایده اصلی همخوانی دارد به آن شخصیت می‌دهد.

و درباره نوارهای رنگی که امروز فراموش شده‌اند باید بگویم مزیت اصلی در مورد اپل دو ، این بود که تنها رایانه‌ای بود که تصاویر رنگی را روی مانیتور بازتولید می‌کرد واین تنها کامپیوتری بود که می‌توانستید به تلوزیون رنگی خانه خود وصل کنید.”

مفهوم لوگو

رنه ماگریت، یکی از نقاشان مهم سوررئالیسم، در پاسخ به سؤال «پشت تابلو شما چیست؟» گفته بود: «پشت آن هیچ‌چیز نیست. پشت رنگ‌های تابلو، بوم است و پشت بوم، یک دیوار و پشت دیوار…». تلاش برای معنادادن و تفسیرکردن بسیاری از نشان‌ها و نشانه‌ها نه‌تنها در هنر و سیاست و رویدادهای اجتماعی که در جهان گرافیک هم بسیار است. گاززده‌بودن سیب اپل یکی از همین‌هاست. برخی با طرح دلایلی می‌خواهند بی‌معنایی تحمل‌ناپذیر این گاز معروف را با داستان‌هایی جبران کنند؛ از اشاره به گناه نخستین بشر در بهشت گرفته، تا ماجرای سیب نیمه‌خورده‌‌ای که «آلن تورینگ» را کشته بود.

تورینگ، پدر علم محاسبه نوین و کامپیوتر بود که بالای سر جسدش سیبی آغشته به سیانید پیدا شده بود و کسانی اعتقاد دارند که گاززده‌بودن لوگوی اپل برای بزرگداشت اوست، اما طراح لوگوی اپل روایت دیگری دارد: «برای شباهت بیشتر لوگو به یک سیب و نه میوه‌های گرد دیگر، کاری که هر کسی با سیب می‌کند را انجام دادم، یک گاز از آن برداشتم». این سیب گاز‌زده‌ای که حالا سوژه‌ کارتونیست‌ها و طراحان پوستر شده، با آن شوخی می‌کنند، از آن الهام می‌گیرند، پشت ماشینشان می‌چسبانند و آن‌قدر از آن کپی می‌کنند که شاید بتوان گفت هیچ لوگوی دیگری تا این میزان، کپی و سوار جنس‌های بنجل نشده‌ است.

همکاری با شریک ایرانی

او در سال 2017 پروژه ریدیزاینینگ برند بیمه سینا را با شریک ایرانی خود استودیو دیزاین وند واقع در تهران، استارت زد.

 

Your page rank:

0
برچسب ها :
Avatar
نویسنده مطلب حدیث حکمت

دیدگاه شما

نه − سه =

بدون دیدگاه