ميهن مگ

۶ راه عالی برای گرفتن بهترین صدای گیتار

8 ماه پیش

۶ راه عالی برای گرفتن بهترین صدای گیتار

تا به حال گیتار نزدید یا گیتار نداشتید اما می‌خواید توی موزیکتون صدای rock یا صدای country داشته باشید؟خب، امروزه ساده‌تر از همیشه هست که با استفاده از تکنولوژی یک موزیک واقعی تو سبک اکس (axe) بسازید. اینجا شش روش رایج و نه چندان واضح رو می‌خوایم توضیح بدیم.

بعضی از ماها، بدون مثال زدن شخص خاصی، موسیقی رو با تکنولوژی می‌سازیم به دلیل اینکه ساخت موسیقی با ابزار‌های واقعی بسیار سخت است. ما سعی کردیم گیتار رو سال ها قبل یاد بگیریم، اما سیم های گیتار انگشتامون رو اذیت می‌کرد.

پیانو؟! آره، اونم امتحان کردیم، اما یه معلم قدیمی به ما آموزش داد و روش‌های آموزشی قرن ۱۹ رو آموزش داد و همین آموزش ها کافی بود تا مارو سال‌ها از ساختن موسیقی دور کنه. پس از خدایان تکنولوژی تشکر می‌کنم که در کنار رایانه ها به کمک ما اومدن و ما هیچوقت مجبور نشدیم از یک رکوردر یا ضبط کننده واقعی استفاده کنیم یا دوباره پیانو بزنیم.

در سال های اخیر نواختن عالی گیتار به طور ویژه تبدیل به یکی از اصلی ترین بخش های تولید موسیقی بوسیله تکنولوژی شده است. از ایستگاه های صوتی دیجیتال مختلفی که استفاده می‌کنید گرفته تا گیتارهای مجازی فوق العاده و ابزارهای سخت افزاری،اگر از مهارتها (یا دوستان ) کافی برخوردار نیستید راه های فوق العاده ای  با تکنولوژی پیشرفته وجود دارند تا از انها استفاده کرده و موفق شوید.

۱- افکت دادن

نرم افزار‌های افکت گذاری گیتار دستخوش تغییر و انقلاب شدند، به طوری که شما می‌تونید به صورت موثر از رایانه یا آیپد خودتون به عنوان یک گیتار زنده و واقعی استفاده کنید یا حتی صداهایی به جز صدای گیتار رو به یک shreddage (گیتار الکتریک) واقعی تبدیل کنید. یکی از اولین شبیه ساز های آمپلی فایر گیتاریست AmpliTube IK Multimedia بود و این در حال حاضر در شکل‌های مختلف برای iOS در دسترس می‌باشد و قیمت آن از € ۱۴٫۹۹ است (www.ikmultimedia.com). گیتار بومی Rig یک پردازنده برای تمام افکت ‌های گیتار برای دسکتاپ است در حالی که نسخه کامل آن ۱۶۹ پوند است (www.nativeinstruments.com). و یک نسخه رایگان هم وجود داره که ارزش امتحان کردن رو داره.

۲- ابزارها و قابلیت‌های ایستگاه صوتی دیجیتال(DAW)

اکثر ایستگاه‌های صوتی دیجیتال(DAW)  با ابزار‌های مجازی، افکت‌ها و نمونه ها ساخته شده و بسیاری از این ها برای ایجاد صدای گیتار اختصاص داده شده است. نرم افزار کیوبیس(Cubase) همراه با برنامه HALION Sonic SE برای پخش صداها و برنامه VST Amp Rack برای اضافه کردن افکت‌ها همراه است. Logic’s EXS24 sampler یک مقدار خسته کنندس اما نرم افزار Pedalboard افکت‌های کافی برای هر صدایی توی “guitar-up” ارائه می دهد. اپراتور (Ableton Live) دارای واسط یا (chord) قدرتمند و ۱۲ سیم از پیش نصب شده که آماده است برای نواختن، و دیگر ایستگاه‌های صوتی دیجیتال (esDAW)، اگر ابزار اختصاصی برای تولید صداهای گیتار ندارند، پس قطعا می‌تونن به اون ابزار ها متصل بشن. بعدا خواهیم دید که چقدر خوب هستند …

۳- نرم‌افزار‌های مخصوص

نرم افزار‌ به طور خاصی برای ایجاد حس واقعی گیتار ساخته شده است. این نرم افزار‌ها می‌تونن در ایستگاه‌های صوتی دیجیتال (DAWes) که در بالا ذکر شدند اجرا شوند یا اغلب به طور مستقل اجرا می‌شوند، و این برنامه‌ها در سال های اخیر تغییراتی داشتند و اکنون قادر به تولید صداهای خیره کننده‌ای از گیتار، یا مجموعه‌ای از انواع صداها، خلق دوباره گیتار‌های مجازی یا ترکیبی از این دو هستند. برای ایجاد طیف وسیعی از صدای گیتار، برخی از موارد زیر را بررسی می‌کنیم.

نرم ‌افزار (Impact Soundworks Shreddage 2 IBZ) صداهای بالایی از متال(metal)  رو ارائه می‌دهد.(£۱۱۹www.impactsoundworks.com)

(uJam Virtual Guitarist bundle) با یک دکمه ساده چهار گیتاریست کلاسیک رو در اختیار شما می‌گذارد (£۲۸۳www.timespace.com).

ساز بومی Session Guitarist Strummed Acoustic and Electric Sunburst صدای آکوستیک و الکتریک خوبی رو به شما ارائه می‌دهد.

(both £۸۹, www.native-instruments.com).

Vir 2 Electri6ity تقریبا هر گیتار الکتریک کلاسیک را به صورت نرم افزاری به شما ارائه می‌دهد.

($۳۹۹٫۹۵, www.vir2.com).

نرم افزار Sample Logic Cinematic Guitars Infinity بیشتر از هر نرم افزار دیگری صدای گیتار دارد ($۵۹۹٫۹۹www.samplelogic.com).

Chris Hein Guitarsانواع سبک‌ها رو از jazz تا banjo را دارد (€۱۸۹ www.bestservice.com).

سایت www.musictech.net  رو‌ برای هر نرم افزار دیگه‌ای چک کنید.

۴- نمونه برداری یا الگو برداری از شخصی ویژه

هنگامی که نمونه برداری را کشف کردیم فهمیدیم که انگشتامون دیگه اذیت و خسته نمی‌شوند و این دستگاه  صوتی دیجیتال می‌تواند به عنوان یک دوست جدید گیتاری ما باشد. امروزه می‌توانید نمونه های گیتار را در هرجایی دریافت کنید. لوپ مستر‌ها(loopmasters) خیلی چیز‌هارو از تولید کننده نمونه ها مثل Black Octopus، AUBIT، Organic Loop  و خیلی چیز‌های دیگه رو ارائه می‌دهند و قیمت هم از ۱۴,۹۵ پوند شروع خواهد شد.

(www.loopmasters.com)

اگر کمبود وقت و فضا دارید Big Fish Audio’s, Cinesamples, uJam و خیلیای دیگه نمونه های صدایی زیادی از گیتار دارند که قیمت آن‌ها حدودا ۲۰ پوند است.

۵- شبیه ساز

۶- کنترل expression

نسل جدید کنترل کننده های MPE علاوه بر تجربه و حس صوتی باورنکردنی به شما اجازه نواختن و کنترل رسا و واضح را می‌دهد. با ابزار موزیکالی که شرکتی همچون Roli ساخته است می‌توانید صدا را در روش های لمسی و دستی تغییر دهید یا به صورت عام‌تر دست کاری کنید. یک جنبه‌ خوشحال کننده این است که این‌ ابزار‌ها باعث آسان شدن افکت گذاری ها و صداگذاری‌های مناسب گیتار از طریق یک صفحه کلید کنترل کننده می‌شوند. بنابراین انگشت های ما دیگه خسته و اذیت نمی‌شن.

مطالب مرتبط :

لطفا امتیاز دهید
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

سیزده + 9 =

بدون دیدگاه