ميهن مگ

پشتیبانی مانت جدید z نیکون از لنز‌های f/0.65

2 سال پیش

پشتیبانی مانت جدید z نیکون از لنز‌های f/0.65

گیره لنز سری Z جدید نیکون که full-frame  و بدون آینه (mirrorless) نیز هست، طوری طراحی شده که تا صد سال آینده رقیبی برای آن وجود نداشته باشد و به نوعی، تعریفی جدید از امکانات را بتواند ارائه کند.

این امکانات تا چه حد جالب هستند؟

پیشنهاد می‌کنیم به این قسمت دقت کنید: z-mount  از نظر علمی و فنی می‌تواند از لنز‌هایی به بزرگی دیافراگم به اندازه f/0.65 پشتیبانی کند.

وبلاگ عکاسی فرانسوی‌ای به نام mizuwari مصاحبه‌ای با مسئول بازاریابی و فروش نیکون در فرانسه به نام آقای Nicolas gillet در رابطه با نیکون سری (Z series) Z را منتشر کرد.

وی اذعان داشت که محدودیت اصلی در F-mount ها این بود که به صورت فیزیکی از لنز‌های دارای قابلیت فوکوس خودکار (auto-focus lenses) سریع‌تر از f/1.4 پشتیبانی نمی‌کردند.

z-mount جدید پا را فراتر گذاشته و همانطور که  شواهد با ارائه دوربین  نیکون 58mm f/0.95 Noct Z-mount lens نشان دادند ، دیگر خبری از این محدودیت نیست.

نیکون همچنین لنز 53mm  f/0.9 ای را نیز ساخته. اما از لحاظ علمی و فنی،لنز‌هایی با این سیستم تا چه حد می‌توانند سریع باشند؟

براساس گفته‌های gillet : برای انداز‌ه‌گیری این مقدار، مهندسان بصری نیکون (optical engineers)  محاسبه کردند که Z-mount می‌تواند لنز‌هایی تا حداکثر f/0.65 را پشتیبانی کند.

دوباره تاکید می‌کنیم که این چیزی است که از لحاظ علمی ممکن است و شاید در آینده‌ی Z-mount شاهد آن باشیم.

در حال حاضر دوربین نیکون 58mm f/0.95 دارای عمق میدان (depth of field) بسیار بسیار کمی در عکاسی پرتره از سر و شانه است.

بنابراین می‌توان تصور کرد که عکس برداری با لنز  f/0.65 که کاملاً باز شده تا چه حد غیرممکن است.

البته اندازه و وزن لنز‌های f/0.65 مغایر با مقدار قابل حملی است که برای دوربین‌های بدون آینه (mirrorless cameras) وعده داده شده بود.

0
برچسب ها :
Avatar
نویسنده مطلب علی مصلحی

دیدگاه شما

هفده − 16 =

بدون دیدگاه