ميهن مگ

راهنمای خرید دوربین دست دوم

6 ماه پیش

راهنمای خرید دوربین دست دوم

خرید دوربین، لنز و تمامی تجهیزات مربوطه برای عکاسان شبیه یک آرزوست. آرزویی که تحقق پیدا کردن آن هزینه زیادی را بر دوش عکاس تحمیل می‌کند. گاهی اما راه‌هایی پیدا می‌شود که هم آرزو برآورده شود هم در هزینه‌ها صرفه جویی شود.

تعداد زیادی از مردم عادی یا عکاسان حرفه‌ای ترجیح می‌ دهند پول خود را صرف خرید دوربین دست دوم کنند. شاید قیمت آن ها نسبت به دوربین های دست اول و نو ارزان تر باشد اما اگر دقت نکنید، ممکن است همان پولی که برای خرید دوربین دست دوم می پردازید را به نوعی درون سطل آشغال ریخته باشید.
پیش از خرید دوربین دست دوم لازم است نکاتی را مد نظر قرار دهید تا از کیفیت آنچه می‌خرید اطمینان پیدا کنید.

در این مقاله نکات و توصیه هایی برای خرید دوربین ‌های دست دوم وجود دارد که امیدواریم با خواندن آن‌ها در خرید دوربین دست دوم انتخاب بهتری داشته باشید.

چرا دوربین دست دوم بخریم؟

حتما لازم نیست که دوربین آخرین مدل و نوی نو باشد! برخی دوربین ها مثل برند های معروف Nikon D700 یاCanon 5D Mark II که واقعا دوربین های خوب و کار‌آمدی هستند،‌ سال‌هاست که گوشه ی فروشگاه های دوربین خاک می خورند و به فروش نمی روند. فقط چون قدیمی شده اند،اما مطمئنا این دوربین ها ویژگی های بی نظیری در خود دارند که کار بسیاری از عکاسان حرفه ای و غیر حرفه ای را راه می اندازد.

همچنین برای خرید دوربین دست دوم، دوربین های سطح مبتدی مثل Nikon D3100 را فراموش نکنید که در قیمت های پایین و مناسب همه جا یافت و به فروش می رسند. نگران قدیمی بودن مدل ها نیز نباشید. هنوز هم دوربین های پیشرفته یا نیمه پیشرفته ای در بازار یا بازار دست دوم فروشی وجود دارند که با وجود قدیمی بودن، برای ثبت تصاویر سنگ تمام می گذارند.

پس با خرید دوربین دست دوم هم می توانید به اهداف خود در ثبت عکس های باکیفیت برسید و هم در پول های خود صرفه جویی کنید.

خرید دوربین دست دوم یعنی خرید یک دوربین ناقص؟

البته که این طور نیست. دلایل زیادی وجود دارند که یک عکاس تصمیم به فروش دوربین دست دوم و کار کرده ی خود می شود: جور کردن هزینه برای خرید دوربین یا یک لنز جدید، تعویض سیستم یا کاهش تجهیزات اضافه‌ ی عکاسی از شایع ترین دلایل فروش دوربین دست دوم می باشد.

اصولا عکاس ها تمایل دارند دوربین های خود را نسبت به لنز ها تعویض کرده یا به فروش برسانند. چون هر لنز کارایی مخصوص به خودش را دارد و تا سال های سال می تواند برای عکاسی در یک شاخه یا چند شاخه ی متنوع به عکاس کمک کند.

البته دقت داشته باشید که در خرید دوربین دست دوم، دوربین سرقتی خریداری نکنید. در نگاه اول ممکن است کالا دزدی به نظر نرسد اما همیشه به خاطر داشته باشید که جعبه و سایر جزئیات آن را چک کنید تا پول خود را صرف خرید کالاها و دوربین های غیرقانونی نکنید.

گاهی نیز برخی تجهیزات مثل باتری ها یا شارژر ها نیز به صورت دست دوم فروش می رسند که ممکن است پیدا یا سرقت شده باشند. پس حتما در خرید این تجهیزات نیز دقت لازم را به جا آورید.

راهنمایی های عمومی در خرید دوربین دست دوم

در اینجا چند راهنمایی مهم و عمومی را برای خرید دوربین دست دوم ذکر نمودیم که حتما باید آن ها را در نظر داشته باشید.

۱از یک فروشگاه معتبر خرید کنید برای خرید دوربین های دست دوم، حتما از محلی خرید کنید که مطمئن باشید کالای خریداری شده سالم است و یا جزو کالاهای سرقت شده و غیرقانونی قرار نمی گیرد. اگر به صورت شخصی برای خرید دوربین دست دوم اقدام می کنید، پس از شخص قابل اعتماد و شناخته شده ای خرید کنید

۲-حتما ارتباط خود را با فروشنده ی دوربین های دست دوم حفظ کنید. اگر به صورت اینترنتی و مجازی خرید می کنید، حتما از مسیر حمل و نقل و پست کالا مطمئن شوید تا به دوربین آسیبی نرسد.

۳-برای خرید دوربین دست دوم، لپ تاپ خود را به همراه داشته باشید. لپ تاپ به شما کمک می کند تا عکس های ثبت شده با دوربین ر ا چک و بررسی کنید و در صورت وجود مشکلات احتمالی، از آن ها مطلع شوید. این مشکلات ممکن است در بخش فوکوس خودکار،‌ سنسور دوربین یا وضوح آن رخ دهد.

۴-همیشه به خاطر داشته باشید که قبل از شروع خرید، حتما درباره ی انواع دوربین ها اطلاعات لازم را کسب کنید. همیشه مقاله ها و اطلاعات زیادی در این باره با یک جستجوی ساده در گوگل یافت می شوند.

  • مطمئن شوید که سنسور پیکسل سوخته ندارد:برا بررسی باید یک عکس در حالت خام (RAW) با ایزو پیش‌فرض بگیرید و آن را در کامپیوتر مشاهده کنید. اگر دوربین کمی کهنه باشد، وجود چند پیکسل سوخته روی تصویر نرمال است. در حالت کلی وجود ۲ الی ۴ پیکسل سوخته مشکلی ایجاد نمی‌کند.

  • تعداد شات‌های گرفته شده را بررسی کنید:دوربین‌ها با یک تعداد شات مشخص تست شده‌اند و تعداد شات‌ها در دوربین‌های مختلف متفاوت و عددی بین ۵۰ الی۳۰۰ هزار شات است. اگر از این تعداد بیشتر عکس گرفته شده باشد، دیگر شامل گارانتی نمی‌شود. تعداد شات‌های مجاز دوربینی که قصد دارید بخرید را بدانید و سپس با استفاده از نرم‌افزارهایی همانند PhotoME ، با ورود به قسمت فیلتر عبارت shutter count را جستجو و پیدا کنید. قیمت دوربین با توجه به تعداد شات‌ها تعیین می‌شود. شات بیشتر، قیمت کمتر.

یک راه دیگر استفاده از سایت CameraShutterCount است. با آپلود آخرین عکس گرفته شده می‌توانید تعداد شات‌ها را مشاهده کنید. تعداد شات‌ها ارتباط مستقیمی با نحوه استفاده از دوربین دارد. یعنی اگر مکانسیم شاتر دوربینی که در حالت شات متوالی با سرعت بالا قرار عکاسی شده نسبت به دوربینی که در حالت تک شات قرار داد، بیشتر مشغول بوده است. با استفاده از این ابزار‌ها به راحتی ‌می‌توانید دریابید که فروشنده تا چه اندازه درست می‌گوید.

  • خاک روی سنسور را بررسی کنید:‌ غبار روی سنسور زیاد مساله‌ای نیست که بخاطر آن معامله را به هم بزنید. از هر دوربین دست دوم این انتظار می‌رود که بر روی سنسور آن گرد و غبار وجود داشته باشد. اما اگر این میزان قابل توجه باشد، مجبور هستید برای پاکسازی، دوربین را به یک مرکز تخصصی بسپارید. اگر همچین شرایطی پیش آمد حتما در قیمت آن مذاکره کنید. دوباره متذکر می‌شویم وجود کمی گرد و غبار عادی هست اما در صورت وجود خش و خراش روی سنسور از خرید آن دوری کنید. راحت‌ترین راه برای تست سنسور این است که از یک آسمان صاف و آبی عکس گرفته و تا ۱۰۰٪ زوم کنید. برای دیدن جزپیات بهتر است هنگام عکاسی از بالاترین عدد اندازه دریچه دیافراگم یعنی عدد اف کمتر استفاده کنید تا جزئیات به خوبی ثبت شوند.

۵- عملکرد مکانیکی دوربین دست دوم را تست کنید

  • خش و فرو رفتگی:‌ خش‌های روی بدنه قطعا تاثیری روی روند عکاسی ندارد. اما نشانگر این است که صاحب آن چگونه با دوربین خود رفتار کرده است. خراشیدگی بزرگ یا فرورفتگی نشانه ضربه دیدن بدنه است. اگر ضربه‌ها محکم باشد به داخل دوربین وارد شده و ممکن به اجزای داخلی آن آسیب رسانده باشد. در صورت امکان داخل خشاب حافظه را نیز چک کنید تا از صحت پین‌های اتصالی آن مطمئن شوید. تعمیر پین‌های داخلی معمولا هزینه‌بر است.

  • کنده شدن جلد:اگر پوشش دوربین همانند تصویر کنده شده باشد نشان دهند استفاده زیاد از دوربین مخصوصا در هوای مرطوب است. برای تعمیر آن می‌توانید از مراکز تخصصی کمک بگیرید. در هرحال با اینکه مشکل خاصی ایجاد نمی‌کند اما در قیمت دوربین تاثیرگذار خواهد بود.

 

  • چشمی و صفحه نمایش را چک کنید:وجود خش روی صفحه نمایش و گرد و خاک داخل چشمی را چک کنید که در صورت وجود موجب اذیت چشم و ایجاد انحراف در دید می‌شود. تعویض صفحه نمایش هزینه زیادی دارد.

 

  • قسمت سوار لنز را بررسی کنید:‌محل اتصال لنز مثل حالت اولیه و بدون هرگونه خم یا فرورفتگی باقی مانده باشد. هرگونه فرورفتگی یا وجود خم روی محل اتصال یا پین‌ها نشان دهنده ضربه وارده بر دوربین یا استفاده از لنز سنگین بدون مراقبت است.
۶- عملکرد فوکوس خودکار

همانند لنزها، فوکوس خودکار دوربین‌ها را نیز باید بررسی کرد. با استفاده از یک لنز سیستم فوکوس خودکار را تست کنید. اگر نور به اندازه کافی وجود داشته باشد، عمل فوکوس باید سریع انجام شود. در غیر اینصورت ایراد دارد. قبل از شروع تست مطمئن شوید که قابلیت فوکوس خودکار لنز شما روی آن بدنه وجود دارد.

به خاطر داشته باشید همیشه گزینه‌های بهتری می‌تواند وجود داشته باشد، پس عجله نکنید. اگر می‌توانید دوست یا آشنایی که تخصص کافی در ارتباط با تجهیزات عکاسی دارد، همراه خود ببرید. قبل از دیدن دوربین هیچ پیش‌پرداختی به فرشنده ندهید. با کمی دقت و به خاطر داشتن نکات بالا می‌توانید تجهیزات خوبی برای خود با قیمت کمتر جمع کنید.

اگر تجربه خرید یا فروش دوربین دست دوم و مشکلات مربوط به آن را تا بحال تجربه کرده‌اید، با ما و خوانندگان میهن طرح مگ به اشتراک بگذارید.

مطالب مرتبط :

 

ویدئوهای مرتبط:

لطفا امتیاز دهید
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

پنج × دو =

بدون دیدگاه