ميهن مگ

7 اشتباه در طراحی وب

2 سال پیش

7 اشتباه در طراحی وب

تعداد صفحات با طراحی آزاردهنده کم نیست، اینجا هفت اشتباه آزاردهنده را برایتان مثال زده‌ایم.

محیط وب نباید برای کاربر آزاردهنده باشد، باید سریع بالا بیاید و پیدا‌کردن صفحات مورد‌نظر برای فرد آسان باشد. بااینحال صفحات زیادی وجود دارند که بسیار آزاردهنده هستند که دراینجا به هفت ویژگی مشترک آنها اشاره می کنیم.

1- صفحات پر از پنجره‌‌های پاپ‌آپ

یکی از قوانین مهم در طراحی‌وب کاربرد‌آسان است. طراحان وقت زیادی را برای آسان‌شدن حرکت بین صفحاتشان صرف‌ می‌کنند. پس چه باعث می‌شود با صفحات پر از پنجره پاپ‌آپ روبرو شویم؟ درست است که طراحان‌وب هم مقصر هستند اما مقصر اصلی مشتری است. آنها هستند که از طراحان می‌خواهند صفحات پر‌ از این پنجره‌ها باشد. بااینحال وقت آن رسیده که به این پنجره‌های آزاردهنده پایان دهیم.

محدوده‌ی تمرکز ما بدون پاپ‌‌آپ هم بسیار کوتاه است. این پنجره‌های آزاردهنده با تبلیغاتشان تمرکز ما را بهم می‌زنند وتا آنها را نبندیم ناپدید نمی‌شوند.

2- رنگهای گیج‌کننده

اگر تازه پا به عرصه‌ی طراحی گذاشته اید احتمال اینکه رنگهای مشکل‌ساز را انتخاب کنید زیاد است. آنچه فکر می‌کنید می‌تواند برای کاربر جذاب و چشم‌گیر باشد، ممکن است بسیار آزاردهنده و ناراحت‌کننده باشد. مطالعه مختصری در زمینه ی روانشناسی و تئوری رنگها میتواند شما را در زمینه‌ی انتخاب مناسب رنگهایی‌که به چشم کاربر فشار نمی‌آورند یاری‌دهد. از انتخاب رنگها بدون یک برنامه‌ریزی صحیح اجتناب کنید. طرح‌های ابتدایی صفحات وب پر از صفحات پر‌زرق‌وبرق و زننده بود، که با گذر زمان و مطالعه ی رنگها بهبود یافت.

استفاده ی مناسب از رنگهای متناقض برای برجسته کردن قسمت خاصی از مطالب مفید است، بااینحال زیاده‌روی در این‌کار تجربه‌ی خسته‌ و گیج‌کننده‌ای برای کاربر به ارمغان می‌آورد. استفاده از ترکیب‌رنگهای خیلی روشن نیز می‌تواند آزاردهنده باشد، مثلا کنارهم قرار‌دادن رنگهایی مثل سبز و زرد. حتی برندهای معروفی که این دو رنگ نمایانگر هویت آنهاست از استفاده‌ی آنها کنار‌ هم در صفحات وبشان پرهیز می‌کنند. و همچنین قرمز و مشکی، استفاده از این ترکیب رنگ شیطانی مگر در زمانهایی که مشتری شما یک باند موسیقی متال و یا سازنده فیلم ترسناک است، توصیه نمی‌شود.

3- فیلم‌های متحرک و شلوغ در پس زمینه

به عقیده‌ی برخی اساسا وجود ویدیو در پس‌زمینه ناراحت‌کننده است. فقط در بعضی موارد، این فیلمها می‌توانند مفید واقع شوند، باعث ایجاد تحرک در محیط ایستای وب شده و به انتقال موثر مفاهیم کمک کنند. اگر هدفمند و باکیفیت باشند، میتوان از این فیلم‌ها برای بیان داستان پشت پرده‌ی یک برند استفاده کرد. از سازنده‌ی فیلم بخواهید تعادل رنگ سفید را رعایت کند و اگر بدون سه پایه فیلم‌برداری انجام می‌شود بتواند تصاویر پایا و باکیفیت ایجادکند.

4- عکس‌های استوک قدیمی و خسته‌کننده

شاید بسیاری از طراحان در روزهای اول کاری خود از عکسهای کلیشه ای مثل فردی که با دست‌های باز به نشان پیروزی جلوی یک کوه ایستاده است استفاده کرده‌باشند. تنها دلیل استفاده از این عکسها را می‌توان بی‌اطلاعی دانست. شاید این روش بسیار راحت و سریع باشد اما پایان خوشی درکار نیست. البته استفاده ی به اندازه ومناسب از این عکسها آنقدر هم انتخاب بدی نیست، اما استفاده‌ی بیش‌از‌حد آنها از تاثیرشان بر کاربرکم میکند. پس قبل از انتخاب این عکس‌ها بهتر است از خود بپرسید که با دیدن آن چه حسی در کاربر ایجاد خواهدشد.

5- تایپوگرافی نامناسب

شما چگونه بخش‌های مختلف مطالب را از هم جدا می‌کنید؟ ممکن است از روش سنتی تگ هدر و اندازه ی متفاوت فونت‌ها استفاده کنید، یا، آزادانه از فونت‌های مختلف برای این کار استفاده کنید. چراکه نه؟!

اغلب طراحان با قانون طلایی “نه به بیش از دو فونت”  کار می‌کنند. نباید از هر فونتی که شاید به چشمتان زیبا بیاید استفاده کنید. استفاده از فونت‌های زیاد اشتباه بسیاری از تازه کارهاست. البته هر چه اطلاعات بیشتری در رابطه با فونت ها و جای استفاده از هرکدام داشته باشید طراح بهتری می‌شوید.

6- آگهی‌های ثبت نام در خبرنامه‌ها

وب‌سایت ها نباید فورا با ورود شما فرم ثبت‌نام را نمایش دهند. با اینکه آمار نشان داده‌است که این آگهی ها موثر هستند، اما همچنان عنصری آزاردهنده خواهند بود.

7- اسکرول جکینگ

چرا به کاربر اجازه اسکرول راحت در صفحات را بدهیم وقتی می‌توانیم روشهای جدید و خاص‌تری برای حرکت در صفحه بسازیم؟! تصور کنید وارد یک آسانسور می‌شوید و بجای لیست دکمه ها، فردی ایستاده که در صورت حل معمایش به شما اجازه میدهد به طبقه ی موردنظر بروید! اکثر افراد پله را ترجیح خواهند داد. پس، حرکت در صفحه ی خود را به یک معما تبدیل نکنید. نباید قوانین طبیعی جستجوگر‌ها را بهم زد.

 

نفس عمیق

وقتی روزانه با صفحات بسیاری باپنجره‌های پاپ‌آپ ، بک گراندهای پرحرکت، رنگهای عجیب و زننده روبرو می‌شویم، بیاد بیاوریم با آنکه کنترل همگی آنها غیرممکن است ، ما میتوانیم با عملکرد حرفه ای و طراحی مناسب برای کاربرهایمان تجربه های لذت‌بخش ایجاد کنیم.

 

0
برچسب ها :
Avatar
نویسنده مطلب بهاره جمشیدی

دیدگاه شما

چهار × سه =

بدون دیدگاه