ميهن مگ

چگونه برای ضبط در استودیو آماده شویم ؟

1 سال پیش

چگونه برای ضبط در استودیو آماده شویم ؟

هر چند که تعداد نوازندگانی که در اتاق خواب خود می نوازند و کار‌های بسیار خوبی را در خانه ضبط میکنند،بیشتر از هر زمانی افزایش یافته است،ولی هیچ افزونه (plugin) ای مثل DAW یا VST بر روی لپتاپتان نمیتواند تجربه‌ای عالی و جذاب از ساخت موسیقی در محیطی مناسب و متمرکز،که به خوبی تجهیز شده و از اتاق‌های آکوستیک استفاده می شود و جو مناسبی دارد را برایتان به ارمغان بیاورد.استدیو برای این کار راه‌حل مناسبی است اما می تواند پر هزینه باشد،به ویژه زمانی که همه چیز آنطور که برنامه‌ریزی کردید پیش نرود.

فرآیند ضبط همیشه به خوبی پیش نم یرود و ممکن است مشکلاتی در هنگام کار ایجاد شود،اما چطور باید مطمعن شد که اوضاع تحت کنترل باقی خواهد ماند؟در حالی که هر هنرمند سلیقه و نظر متفاوتی دارد،نکاتی که پیشنهاد خواهیم کرد،کمک می کند که در دنیای الکترونیکی ظبط موسیقیتان موفق‌تر باشید.

گروه خود را برای ضبط در استدیو آماده کنید.

چه چیزی را میخواهید و چرا؟

اغلب اوقات این موضوع نادیده گرفته می شود و اگر اینطور شود،میتواند تاثیر بسیار بدی داشته باشد.قبل از فکر کردن به پروسه طولانی و به نوعی هزینه بر ضبط موسیقی،مهم است که از خودتان بپرسید : واقعا به این نیاز دارم ؟ چرا به این نیاز دارم و می خواهم انجامش دهم؟باید انتظار به دست آوردن چه چیزی را از این کار داشته باشم ؟ کیفیت کار در آخر چگونه خواهد بود؟

جواب این سوالات بستگی به منابع و انگیزه شما برای ضبط دارد.ممکن است دریابید که کارتان نیاز به پردازش به صورت حرفه‌ای ندارد ! هر چند که کورکورانه به استودیو رفتن موجب اثر گذاری بر روی بودجه کار و یا حتی روابط با افراد نزدیکتان میشود.

کسانی که با کارهایشان رکورد زدند،هیچگاه بدون برنامه‌ریزی به آنجا نرسیدند.ساعت‌ها (و حتی سال‌ها)ی متوالی متعهد بودند و سخت کار کردند،پس خودتان را برای صرف ساعت‌ها وقت آماده کنید.

استدیویی مناسب برای خودتان پیدا کنید.

صنعت ضبط سرشار از متخصصانی حرفه‌ای در تمامی سبک‌ها است،پس مطمئن شوید که انتخابی درست خواهید داشت.شما احتمالا از یک فرد متخصص در سبک RnB برای کار بر روی یک grindcore درخواست نخواهید کرد.

بسیاری از استدیو‌های بزرگ امروزی،تاریخچه غنی‌ای دارند؛حالا به واسطه کارهایی که در سطح جهانی داشتند یا کیفیت کاری که در ضبط خانگی ارائه داده بودند.این دسته از استدیو‌ها،معمولا با اجتماعی از هنرمندان هم‌فکر در ارتباط هستند.از این تجربیات برای شروع کار خود استفاده کنید.

این تجربیات و دستور کارها ممکن است قدم‌های اولیه‌تان را رقم بزند.پس درباره‌ی تجهیزات دیجیتالی و خارجی،کیفیت کار‌های قبلی و بزرگی یا کوچکی اتاق‌های ضبط و چیز‌هایی از این قبیل تحقیق کنید.این عوامل در کنار تجربه و مهارت متخصصی که با آن‌ها کار میکند،تعیین کننده کیفیت کاری خواهد بود که می خواهید آن را ضبط کنید.

بودجه و محدودیت‌های خود را مشخص کنید.

در این مرحله متوجه خواهید شد که چه چیزی را،کجا و چرا انتخاب کردید که به صورت حرفه‌ای ضبط کنید.حالا آماده‌اید که بهترین جزئیات ، مانند پیگیری برنامه‌ها ، بودجه بندی ، فهرست بندی تجهیزات و غیره را انتخاب کنید.

تعیین بودجه در اولویت قرار دارد و دامنه کار بر روی پروژه شما را مشخص می کند.با توجه به هزینه‌ای که برای استدیو با آن ها به توافق رسیده اید،تعیین می شود که چند جلسه میتوانید برای ضبط اقدام کنید،چه تجهیزاتی را برای پروژه می توانید بخرید یا اجاره کنید و مدت زمانی که متخصص تهیه کار بر روی پروژه‌ تان صرف خواهد کرد چه قدر است.

کیفیت ضبط کار،صرفا توسط مقدار بودجه موجود تعیین نمی شود بلکه بستگی به مدیریت زمان کار بر روی پروژه دارد.در دنیای ضبط موسیقی ، زمانبندی در پیشرفت کار بسیار مهم است.داشتن جلسات tracking برای هر ساز،و زمانبندی مناسب آن برای دستیابی به هدف مقرر شده،نقش مهمی دارد.ولی همیشه بودجه‌ای برای یکی دو جلسه اضاف‌تر کنار بگذارید،شاید برای نجات دادن پروژه‌تان از تبدیل شدن به یک فاجعه لازم شود!

اگرچه ممکن است کار بر اساس انتظارات پیش نرود،اما بودجه و زمان برنامه‌ریزی شده و دقیق،میتواند چهارچوب و نظمی ایجاد کند که از پیش‌آمدن اتفاقات ناخواسته پیشگیری کرده یا آنان را به حداقل برساند.گاهی،بودجه و زمانی که واقعا برنامه‌ریزی شده باشد،میتواند کار شما را واجد شرایط دریافت کمک‌ هزینه‌های هنری قابل توجهی کند که هم باعث افزایش کیفیت کار می شود و هم هزینه‌هایتان را جبران میکند.

تمرین،تمرین،تمرین!

در صورتی که همه‌ی نوازندگان،زیر و بم کار خود را بدانند،ضبط کردن به کار آسانی تبدیل میشود.پس بسیار مهم است که هر کدام از افراد بتوانند به تنهایی مانند یک گروه عمل کنند و اگر ممکن بود،زمانبندی را نیز مرتب کنند(مانند metronome) .به خصوص اگر پیگیر اجرای زنده درامرهای خود باشید،باید اطمینان حاصل کنید که بر روی ضرب آهنگ درست در حال نواختن هستند.

یک درامر با اعتماد به نفس و ماهر برای یک مهندس صدا مثل طلاست!اگر بتوانید یکی  را به استودیو ببرید،انگیزه و روحیه‌ی زیادی را به آن‌ها می بخشید تا بر روی پروژه‌تان کار کنند.

چرا؟ درامر کاری فراتر از ساخت ضرب برای آهنگ میکند.هدایت و هماهنگ کردن درام بر روی tempo تعیین شده،بر روی این که اهنگ در پروسه‌ی میکس (mixing) پویا و دارای زمانبندی مناسب باشد تاثیر بسزایی دارد.البته به استثنای این که به طور مستقیم در حال نواختن بر روی tape  باشید و با مهندس صدا مجبور شوید مقداری هزینه و چند ساعتی وقت برای اصلاح ضرب‌ها (beat-correction) صرف کنید.

با ابزار و وسایل خود آشنایی داشته باشید.

برخی استدیو‌ها ممکن است با drumkit های عالی و با کیفیت،آمپلی فایر‌های کمیاب،boutique pedals و سایر ابزار دستی تجهیز شده باشند اما شانس بیارید که کار کردن با آن ها را بلد باشید،به همین منظور آشنایی داشتن با وسایلتان بسیار مهم است؛پس مطمعن شوید که درست کار میک نند.

هرچه وسایلتان بهتر کار کنند،باعث می شود که نتیجه بهتر و خلاقانه‌تری به دست بیاورید ،برای برخی نوازندگان چیز عجیب و نا آشنایی نیست که عمدا از سیم‌های قدیمی و کهنه گیتار بر روی  آن استفاده کنند یا ولتاژ مخصوص پدالی را به صورت درست محدود نکنند.اما حداقل همیشه مطمئن باشید که آمپلی فایرتان روشن است.پدال‌های گیتارتان به راه هستند و سیگنال گیتارتان (guitar signal) کار می کند.هر آنچه که به دنبال آن هستید،چه تن صدایی شفاف و واضح باشد،و چه lo-fi ای زیبا،هیچ صدایی همیشه نشانگر خبری بد نیست!

قطعا این مراحل لازم الاجرا نیستند،اما خوب است که برای بهتر کردن پروژه خود،از آن ها بهره ببرید.خصوصا اگر اولین بار است که پا در استدیویی حرفه‌ای گذاشته اید،باید خودتان را کاملا آماده کنید.

لطفا امتیاز دهید
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

2 × چهار =

بدون دیدگاه