ميهن مگ

هر آنچه باید درباره قلم های سه بعدی بدانید

2 سال پیش

هر آنچه باید درباره قلم های سه بعدی بدانید

قلم سه‌بعدی چیست؟

قلم سه‌بعدی،قلمی است که می‌تواند اشکالی با سه‌بعد را ترسیم کند.

اگر کمی برایتان گیج‌کننده است جای نگرانی نیست،زیرا این قلم‌ها به تازگی وارد بازار شده‌اند و هنوز افراد زیادی آن‌ها را تهیه نکرده‌اند.به بیان ساده‌تر،فکر کنید همان چسب تفنگی ساده خودتان است که چسب‌هایی با رنگ‌های متنوع دارد و سر آن کمی کوچکتر است؛ولیبه جای چسباندن اجسام به یکدیگر،به وسیله پلاستیک رنگی‌ای که از آن خارج می‌شود می‌تواند اجسامی را خلق کند.

در واقع،به نوعی مانند ساخت اشکال با چسب و کاغذ است،با این تفاوت که در این قلم‌ها دیگر نیازی به کاغذ برای چاپ طرح خود بر روی آن ندارید و کافی است که قطعات را به‌هم وصل کنید.این کار مثل ساخت مجسمه با اشکال مختلف است اما تنها با استفاده از یک قلم ساده.

چه کسی جسارت کافی برای اختراع قلم‌های سه‌بعدی را داشت؟!

در ابتدا،تنها پرینتر‌های سه‌بعدی وجود داشتند و خبری از این نوع قلم‌ها نبود.پرینتر‌ها بسیار جا‌گیر و گران‌قیمت بودند و قاعدتا عده‌ی زیادی از علاقه‌مندان و هنرمندان این رشته نمی‌توانستند چنین دستگاهی را تهیه کنند,علاوه بر این،برای چاپ با پرینتر‌ها،نیاز به کامپیوتر برای طراحی جسم مورد نظر خود را داشتید که این امر نیاز به مهارت و تخصص بالایی داشت.

چیزی که جای خالی آن حس میشد،قلمی کوچک،قابل حمل و مستقل بود که هنرمندان از آن برای طراحی سه‌بعدی استفاده کنند.

تجربه بدی که peter dilworth ، Maxwell bogue  وdaniel cowen  در استفاده از پرینتر‌ها داشند،باعث شد که اولین قلم سه‌بعدی را اختراع کنند.آن‌ها اختراع خود را 3doodler نامیدند و از سال 2013  کار خود را شروع کردند.امروزه داشتن قلم سه‌بعدی برای افرادی که در این حیطه از هنر کار می‌کنند،ضروری است.

قلم‌های سه‌بعدی چگونه کار میکنند؟

نحوه کار قلم‌های سه‌بعدی بسیار ساده است؛به وسیله حرارت،پلاستیک را آب می‌کنند؛دقیقا مثل چسب حرارتی.رشته‌های پلاستیکی به سمت محفظه داغ دستگاه هدایت شده و آب می‌شوند.دمای ذوب مورد نیاز بستگی به نوع ماده سازنده رشته‌ها دارد و در آخر،پلاستیک آب شده به سمت نازل خروجی هدایت می‌شود.سپس کسی که با قلم،کار میکند(معمولا doodler نامیده می‌شود)،قلم را حرکت داده تا اجسام و اشکال مورد‌‌ نظر خود را بسازد.پلاستیک آب شده، بلافاصله بعد از خروج از قلم،سرد شده و به حالت جامد در می‌آید.

پلاستیک مورد استفاده در قلم‌های سه‌بعدی باید زود ذوب شده و سریعا پس از خروج از قلم،به حالت جامد تبدیل شود که تعداد انگشت‌شماری از پلاستیک‌ها این قابلیت را دارند؛مانند:acrylonitrile butadiene styrene (ABS) ، polyvinyl alcohol(PVA) ، polyamide(NYLON) ،  glassfilled polyamide ، polycarbonate(PL) وhigh density polyethylene(HDPE) .

متداول ترین آن‌ها،پلاستیک‌های ABS و PLA هستند.

نمونه مقرون به صرفه (ABS)

استفاده وسیع از پلاستیک ABS در ساخت و تولید به خاطر قیمت پایین آن است.از اسباب‌بازی‌های لگو گرفته،تاقطعات دوچرخه؛این پلاستیک‌ها همه‌جا هستند.چاپ سه‌بعدی،بیشترین استفاده را از این پلاستیک‌های ارزان قیمت کرده است.ABS ها به متداول‌ترین نوع رشته‌های مورد استفاده در قلم‌های سه‌بعدی تبدیل شده‌اند و می‌توانید آن‌ها را براحتیاز ابزار‌فروشی‌ها و یا به صورت آنلاین تهیه کنید.

یکی از معایب ABSها،دمای ذوب بالای آن‌هاست که در حدود 210 تا 250 درجه قرار دارد؛ولی خوشبختانه تکنولوژِی پیشرفت خوبی داشته و حتی کوچکترین قلم‌های سه‌بعدی هم،برای رسیدن به این دما مشکلی ندارند.هر‌چند که کار کردن با آن‌ها در این دما،باعث آزاد شدن گاز‌های خفیفی می‌شود که ممکن است در اثر استنشاق آن‌ها مشکلاتی پیش بیاید.کسانی که با پلاستیک‌های ABS مشغول کار هستند باید همیشه در مکان‌هایی  کار کنند که تهویه مناسبی دارند یا اینکه اگر قصد کار کردن به مدت طولانی و بدون وقفه دارید،می‌توانید از ماسک هم استفاده کنید.

نمونه‌ی بدون ضرر برای طبیعت-PLA

شاید جالب باشد که بدانید پلاستیک‌های PLA از منابع غذایی رایج مانند ذرت،سیب‌زمینی و یا نیشکر به دست می‌آیند.بله،در عین حالی که پلاستیک‌اند،زیست‌تخریب‌پذیر نیز هستند.پس محیط‌زیست را آلوده نمی‌کنند.استفاده از PLA برای چاپ سه‌بعدی به جای بقیه مواد،برای محیط‌زیست بهتر است.همچنین دمای ذوب کم‌تری در حدود 160 تا 220 درجه دارد و هنگام ذوب،گاز‌های مضر از خود منتشر نمی‌کند.در عوض،بویی شیرین مثل زمانی که پن‌کیک می‌پزید آزاد میکند و کسی هم نیست که از شنیدن این بو هنگام کار،ناراضی باشد.

از سوی دیگر،یکی از معایب رشته‌های ساخته شده از PLA این است که برای سرد شدن،نیاز به مدت زمان زیادی دارند و به همین دلیل است که اگر میخواهید بر روی چیز پیچیده‌ای که اجزاء کوچکی دارد کار کنید،باید از یک وسیله خننک‌کننده جانبی نیز استفاده کنید.همینطور نسبت به ABS ها،شکننده‌تر نیز هستند.

از آنجا که مردم به سمت مواد بی‌ضرر برای محیط‌‌زیست سوق داده شده‌اند،ممکن است در آینده، PLAها به محبوب‌ترین رشته‌های مورد استفاده در چاپ سه‌بعدی تبدیل شوند.رشته‌های پلاستیکی برای چاپ سه‌بعدی ارزان هستند،پس به کاربران پیشنهاد می‌کنیم که هر دو نمونه را تهیه کرده و ببینند که کدام‌یک مناسب با نیازشان است.

برای هنرمندان و علاقه‌مندان به این ضمینه،بسیار جالب است که بینند چطور جسم مورد نظرشان،درست در جلوی چشمشان ساخته میشود.ابداء قلم‌ها سه‌بعدی باعث شد که ایده‌های خود را از سطوح صاف و کاغذی خارج کرده،و به اشکالی قابل لمس تبدیل کنیم.پرینتر‌های سه‌بعدی همچنان بهترین گزینه برای چاپ طرح‌های پیچیده هستند،اما برای کسانی که قصد دارند هنری از خود نشان دهند،قلم‌ سه‌بعدی،بهترین انتخاب است.

 

0
برچسب ها :
Avatar
نویسنده مطلب علی مصلحی

دیدگاه شما

8 + 5 =

بدون دیدگاه