ميهن مگ

مراحل طراحی ۳ بعدی مدل خانه و درخت

1 سال پیش

مراحل طراحی ۳ بعدی مدل خانه و درخت

پروژه : bitbot house 001

الهام‌‌بخشی کار

این قطعه ، bitbot house 001 نامیده می شود و در اوقات فراغتمان در استدیو آن را ساختیم.این نوع کار‌ها باعث تمرین کردن بیشتر تیم ما شده و به ارتقاء مهارت‌های آنان نیز کمک میکند.

در ایتدا،همیشه برای پیدا کردن تصاویر مرجع از گوگل کمک می گرفتیم واز انجمن‌ها و سایت‌های هنری استفاده می کردیم ؛ اما تصمیم گرقتیم که کاری فانتزی را خودمان انجام دهیم.

این مدل مفهومی ( کانسپت ) را که توسط ZC WANG طراحی شده را پیدا کردیم و تصمیم گرفتیم مدلی سه‌بعدی از آن بسازیم.

روند کار

قدم اول:طراحی و جزئیات مدل

این مدل به طور کامل با استفاده از نرم‌افزار MAYA طراحی شده است.

 • طراحی : زمانی که کانسپت را می بینید،باید روی قطعات بزرگ تمرکز کنید و آن ها را به چند‌ضلعی هایی ساده مانند مکعب،استوانه و کره تبدیل کنید.

اما بستگی به خودتان دارد.می توانید به سلیقه خودتان هر کدام از چند‌ضلعی ها که می توان سریع تر کار را با آن انجام داد انتخاب کنید.

طراحی مدل کمک می کند که راحت‌تر مقیاس را با کانسپت ( مدل مفهومی ) مقایسه کنید.

 • جزئیات مدل : وقتی طراحی اشکال را انجام دادید،میتوانید بر روی جزئیات شروع به کار کنید.

قدم دوم : UV و رنگ

قبل از شروع بحص درباره‌ی UV ، باید بدانید چگونه آن را تا حد ممکن زیبا و بهینه کنید.پشنهاد ما برای این کاراین است:

 • سعی کنید از تمام فضای نقشه UV استفاده کنید.
 • وضوح (resolution) آن لایه‌هایی را که جزئیات زیادی دارند یا راحت‌تر به چشم می‌آیند را افزایش دهید.
 • از به‌ کار بردن بیش از حد از اتصالات خود‌داری کرده و آن‌ها را در نواحی‌ای که دوربین بر روی آنها متمرکز نیست پنهان کنید.
 • لایه‌های UV‌ای که رنگ‌های مشابه دارند را مرتب کنید.
 • من معمولا UV ها را درچند نقشه‌ جداسازی می کنیم.مثلا یک نقشه برای سقف،یکی برای دیوار‌‌ها،یکی برای قطعات چوبی،یکی برای پرچم و یکی برای شیشه‌ها.به این صورت می توانم اجزاء را راحت‌تر منظم و هماهنگ کنیم.

در نرم‌افزار MAYA 2017 از UV toolkit برای باز کردن نقشه‌ها استفاده می کنیم.

اول از همه،از PLANAR PROJECTION برای ایجاد UVها استفاده می کنیم.پس از آن،از ابزار cut and sew برای ساخت لایه‌های UV بهره می بریم.در آخر،تمام لایه‌های UV را تنظیم می کنیم تا همان تراکم texel را داشته باشد و آن را به نقشه UV اضافه می کنیم.به یاد داشته باشید که وضوح (resolution) لایه‌ها را به‌طور صحیح افزایش یا کاهش دهید.

قدم سوم: اضافه کردن بافت

لایه‌ها را با استفاده از ۳D coat ترسیم کرده و از فتوشاپ برای پرداختن به بقیه آن‌ها استفاده کنید.پیشنهاد می کنیم از ۳D coat  برای اضافه کردن بافت استفاده کنید،چون هم می توانید مستقیما بر روی لایه‌ها رسم انجام دهید و هم اتصالات را به آسانی مرتب کنید.

روند کار ما ، برای ساخت یک الگو رنگ شده به صورت دستی : ابتدا از رنگ جامد (solid color) برای همه اجسام ، با مواد یکسان ، استفاده کنید و سپس پارامتر‌های زیر را اعمال کنید.

 • رنگ زمینه
 • درجه‌بندی
 • سایه‌ها
 • روشنایی/برجستگی
 • AO (به وسیله ابزار‌های MAYA یا MARMOSET میتوانید نقشه‌ها را RENDER کنید.) و می توانید تار بودن و عدم شفافیت چندگانه را نیز تنظیم کنید (۳۰-۶۰%)

سپس برای هر‌کدام یک layer mask ساخته و آن‌ را رنگ کنید . معمولا از برس ( brush ) های معمولی وتنظیم dynamic shape برای انتقال درست میزان فشار و پر‌رنگی قلم استفاده می شود.

برای این کار ، از سه نقشه در ابعاد ۲۰۴۸×۲۰۴۸  ، و سه نقشه به اندازه ۱۰۲۴×۱۰۲۴  استفاده می کنیم.

در آخر،باید تمام تلاشتان را بکنید تا مدل سه‌بعدیتان به کانسپت اولیه نزدیک باشد.

(گاهی باید نسبت به کانسپت اولیه کمی متفاوت‌تر عمل کنید تا مدل ساخته شده معنی دار باشد ولی حتما برای انجام این کار،نظر مشتری یا رئیستان را بپرسید)

در این کاری که داریم روی آن بحث می کنیم،چون صرفا تمرین است و برای مشتری نیست،می توانیم یک سری تغییرات را در کانسپت اصلی ایجاد کنیم.

وقتی که bitbot house 001 را به اتمام رساندیم،حس نکردیم که کار ویژه‌ای شده باشد؛به همین دلیل فکر کردیم تا آن را کمی منحصر به فرد کنیم . در تیم ما ، معمولا هنگام کار به موسیقی گوش می کنیم و باعث می شود ایده‌های جالبی به ذهنمان برسد.هنگام کار بر روی این پروژه،داشتیم آهنگ gorillaz از EL Manana را گوش می دادیم که ایده‌ی قلعه پرنده به ذهنمان رسید و به سرعت مدل سه‌بعدی آن را ساختیم.

درباره درخت

ساختن درخت در حدود ۸ تا ۱۲ ساعت زمان برد.

و همچنین حدود ۸ ساعت زمان صرف طراحی زمین و گیاهان شد.

آپلود کردن 

برای ادغام کردن تمامی الگو‌ها را به PNG تبدیل کنید تا پیش نمایشی سریع از آن‌ها بدون افت کیفیت داشته باشید.

از سه فاکتور نور،نظیمات پایه نقشه‌های HDRI و فیلتر‌های پس از پردازش ( post processing filters) که عبارت‌اند از : SSAO ، sharpness ، vignette و bloom ، استفاده کنید.

از شما به خاطر خواندن این مطلب بسیار متشکریم .

 

لطفا امتیاز دهید
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

18 − پنج =

بدون دیدگاه