ميهن مگ

راه هایی برای افزایش مهارت عکاسی (قسمت سوم )

1 سال پیش

راه هایی برای افزایش مهارت عکاسی (قسمت سوم )

۱۲- قرار دادن سوژه اصلی در جای مناسب.

قرار دادن سوژه اصلی در مرکز تصویر باعث ایجاد یک ترکیب تکراری ثابت و خسته‌کننده میشود.

در کنار پیدا کردن سوژه مناسب برای عکاسی و محیط متناسب با آن،یادگیری اصول ترکیب عناصر عکس(basics of composition)  یکی از ابتدایی‌ترین راه‌ها برای بهتر شدن مهارت عکاسی شماست.تئوری ‌ها وقواعد زیادی درباره این که چه چیزی باعث ساخت یک ترکیب عالی میان عناصر تصویر میشود وجود دارد،اما نکته کلیدی که باید هنگام عکسبرداری در ذهن داشته باشید این است که سوژه اصلی را کجا قرار دهید.

اگر سوژه اصلی را در یک سمت کادر قرار دهید،تصویر بسیار متعادل تری را ثبت خواهید کرد.

احتمالا همیشه وسوسه میشوید تا جسم اصلی را در وسط کادر قرار دهید اما این باعث میشود که ترکیب عکستان تکراری شود و اصلا جذابیتی نداشته باشد پس بهتر است در اکثر مواقع،جسم اصلی را جایی خارج از مرکز تصویر قرار دهید.

روش کلاسیک این کار این است که از قاعده‌ی “سه قسمتی” استفاده کنید،که به این صورت است که هر سمت از تصویر را توسط خطوطی فرضی،به سه قسمت هم‌اندازه تقسیم میکند و میتوانید سوژه اصلی را بر روی هر کدام از این خطوط یا قسمت‌های ایجاد شده قرار دهید.

۱۳= از فضایی که در اختیار دارید به خوبی استفاده کنید

فضا دادن به سوژه هنگام عکس گرفتن برای زمانی مفید و مناسب خواهد بود که در حال عکس گرفتن از حیوانات یا اجسام متحرک هستید،یا مواقعی که قصد گرفتن یک عکس پرتره را دارید.

 

فضایی که اطراف سوژه اصلیتان قرار میدهید تاثیر بیشتری نسبت به سوژه اصلی بر ساخت یک ترکیب خوب در تصویر دارد.ذر ابتدا،باید ببینید چه مقدار از فضای اطراف جسکم را میخواهید در کادر داشته باشید.

 

این کار،قانون لازم الاجرا نیست،اما یک قائده است که بر طبق آن یه طور مثال هنگام عکاسی پرتره یا حیات وحش،مقداری از فضای اطراف سوژه را در کادر قرار میدهند.میتوان به جای این کار،خلاف آن را هم عمل کرد و با حذف فضای اطراف،جسم اصلی را به عنوان مرکز توجه قرار دهیم.

اگر سوژه اصلی فقط مقدار کمی فضا در کادر داشته باش،باعث محدود شدن عکس گرفته شده میشود.

یکی از مواقع کلیدی استفاده از فضای اطراف سوژه هنگام ثبت عکس پرتره یا عکس های است که در حال نشان دادن انجام کاری گرفته میشود،است.به طور مثال،خود شما وقتی در حال نگاه کردن به عکس جسم متحرکی هستید،خواه نا خواه به جایی نگاه میکنید که جسم در حال رفتن به سمت آن است.

به همین دلیل،خوب است که فضای بیشتری در جلوی سوژه قرار دهیم تا پشت سر آن؛در غیر این صورت عکسی که گرفتید ممکن است نا‌موزون به نظر برسد.

عکاسی پرتره نیز میتواند از تکنیک مشابهی بهره ببرد.رار دادن مقداری فضا در سمتی که سوژه در حال نگاه کردن به آن است،میتواند هماهنگی بسیار خوبی به ترکیب اجزاء تصویر شما ببخشد.

۱۴- تصاویر واضح تری بگیرید.

در هنگام عکس گرفتن از چشم‌اندازی که مد نظر داری،از کمترین مقدار اجزا محیط استفاده کنید.یادتان باشد،هر چه اجزاء کمتر باشند،جزئیات بیشتری به چشم می‌آیند.

گرفتن بیشترین بهره از عکسهایتان،مهارتی است که حرفه‌ای شدن در آن بسیار زمان‌بر است.یک چیز مشخص است و آن هم این است که هرچه واضح‌تر عکس بگیرید،تصویر ثبت شده وضوح بیشتری خواهد داشت ولی به هر حال باید یکسری حد و حدود هارا در این ضمینه رعایت کنید وگرنه بازخورد‌های خوبی از کسانی که عکس‌هایتان را میبینند دریافت نخواهید کرد!

از دلایل عمده وضوح بیش از حد تصاویر این است که اقدام به واضح تر کردم آن ها میکنیم در حالی که قبلا یکبار این عمل بر روی آنها انجام شده است یا آنرا بر روی قسمت نامناسبی از تصویر اعمال میکنیم.اگر عکس های که میگیرید Jpeg هستند،به احتمال زیاد این کار توسط دوربینتان به صورت پیش فرض انجام شده است،پس باید هنگام افزایش وضوح آن،دقت و ظرافت زیادی به خرج دهید.

افزایش وضوح،در عکسبرداری معمولی (raw) در خود دوربین اعمال نمیشود اما ممکن است در پردازش تصاویر صورت گرفته باشد.شما فقط باید تصمیم بگیرید که همین مقدار از وضوح مناسب است یا بعدا میخواهید آن را افزایش دهید.

تا %۱۰۰ زوم کنید تا هرگونه افزایش وضوح بیش‌از حد را تشخیص دهید.

بهترین راه برای پیشگیری از مواجه شدن با وضوح بیش از حد تصاویر این است که این کار را در آخرین مراحل کار بر روی عکستان انجام دهید،پس اگر میخواهید به وسیله المنت های فتوشاپ یا CS تغییراتی را در عکستان اعمال کنید،بهتر است هیچ گونه تغییری توسط خود دوربین در هنگام ثبت آن اعمال نشود.

یکی از واضح‌ترین افکت های جانبی عکس ها،ایجاد هاله به دور جزئیات است (halo) که حاصل استفاده از مقدار زیاد تنظیمات RADIOUS میباشد.برای تشخیص این‌ها،تا %۱۰۰ بر روی خطوط تاریک تصویر و یا نقاط مقابل روشنایی پس زمینه،زوم کنید.

یک ترفند عالی:اگر برای اعمال تغییرات وضوح تصویر،از ابزارUNSHARP MASK FILTER در فتوشاپ استفاده میکنید،باید زیرکانه عمل کنید!برای شروع،برای وضوح بین ۵۰ تا ۸۰ درصد،از radious به اندازه ۱ و THRESHOLD بین ۲ تا ۵ استفاده کنید.

۱۵- از SATURATION استفاده کنید.

اگر از منو Drop-down در پنجره Hue/saturation استفاده کنید،میتوانید میزان اشباع (saturation) هر رنگ را بدون از دست دادن جزئیات،کم کنید.

همانند افزایش وضوح نصویر،برای استفاده از اشباع (saturation) نیز باید با دقت و ظرافت کار کنید و گرنه عکس‌هایتان به طور زننده ای زشت و بی کیفیت خواهند شد!در بیشتر تصاویر متوجه می‌شوید که بعضی رنگ ها مانند قرمز و سبز،اشباع هستند یا به عبارتی،زیادی به چشم می‌آیند.در این مواقع به جای ایجاد تغییر بر رنگ  کل تصویر،میتوانید بر روی هر کدام از رنگ ها به صورت جدا گانه با استفاده از      Hue/saturation control کار کنید و تغییرات مورد نیاز خود را اعمال کنید.

لطفا امتیاز دهید
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

دو × 4 =

بدون دیدگاه