ميهن مگ

راه هایی برای افزایش مهارت عکاسی (قسمت دوم )

7 ماه پیش

راه هایی برای افزایش مهارت عکاسی ( قسمت دوم )

۶-تصحیح نور پردازی را فرا بگیرید.

اگر پس‌زمینه عکس تاریک باشد،ممکن است عکس طوری به نظر برسد که انگار نور تابیده شده به سوژه اصلی،بیش از حد استاندارد بوده است.

تصمیم برای افزایش یا کاهش دادن مقدار نور عکس،ممکن است کاری سخت و پیچیده باشد؛در حالی که آن میزان از نور که به آن نیاز دارید و مقدار مناسبی برای عکس شماست،معمولا خلاف چیزی است که در ابتدا انتظار آن‌را داشتید.با ما همراه باشید تا چگونگی استفاده از قابلیت تصحیح نورپردازی(exposure compensation)   دوربین خود را،برای روشن‌ یا تاریک‌تر کردن  عکس های گرفته شده یاد بگیرید.

اگر غالب رنگ‌های موجود در سوژه‌ای که قصد عکسبرداری از آن را دارید،رنگ‌های روشن باشند،دوربین به صورت خودکار میزان نوردهی کمتری را اعمال خواهد کرد.در این مواقع برای رفع این مشکل باید دکمه exposure compensation را نگه داشته و میزان نوردهی را توسط چرخاندن گردانه به سمت راست،بر روی ۱+ قرار دهید و دوباره عکس خود‌را ثبت کنید.

اگر سوژه یا فضای مورد نظرتان غالبا دارای رنگ‌های تیره بود،دوربین معمولا میزانی نوردهی را زیاد خواهد کرد و در این شرایط ممکن است به کم کردن آن نیاز داشته باشیم.

دکمه exposure compensation  را مثل مواقعی که در بالا ذکر کردیم نگه دارید،اما این بار گردانه را به سمت چپ چرخانده و میزان نوردهی را بر روی ۱- قرار دهید.

۷-از نمودار اطلاعات داده شده توسط دوربین استفاده کنید.

در تصاویر بالا،تصویر سمت چپ نوردهی بیش از حد استاندارد را نشان میدهد و عکس سمت راست نمونه‌ای از عکس ثبت شده با میزان نوردهی کم است.

ساده‌ترین راه برای بررسی میزان نور عکس‌ها،استفاده از نموداری است که در صفحه نمایش پشت دوربین هنگام بازبینی عکس‌های گرفته شده نشان داده میشود.

با این کار میتوانید میزان تقسیم نور انجام شده در زمان گرفتن عکس ها را مشاهده کنید.برای این‌ که از این ابزار دستی بیشترین استفاده را ببرید،باید با مشخصات و خصوصیات نورپردازی بیش از حد استاندارد و کمتر از مقدار مورد‌نیاز(under-and over-exposure) آشنایی داشته باشید.اگر بر روی نمودار،در سمت راست،فاصله و فضای خالی‌ای موجود بود و شاخص با حرکت به سمت راست در حال افزایش بود،نوردهی بیشتر از حد مورد نیاز است و اگر نمودار بر عکس این بود و با رفتن به سمت چپ افزایش یافت،عکس ثبت شده دارای نور کمتر از میزان مطلوب است.

۸- با میزان کنتراست (contrast)  بالا ، دست و پنجه نرم کنید.

یاد بگیرید چگونه با نورپردازی‌ای با کنتراست بالا کار کرده و حداکثر جزئیات موجود در سایه روشن‌های محیط را ثبت کنید.استفاده از قابلیت تصحیح نور در دوربین DSLR تان،در اکثر مواقع جواب میدهد اما مواقعی نیز پیش می‌آید که محدوده روشنایی  (brightness range) محیط مورد نظرتان آنقدر بزرگ و روشن است که دوربینتان نمیتواند تمامی جزئیات درون مناطق روشن و تاریک محیط را ثبت کند.

این موضوع به عنوان”محدوده دینامیکی دوربین ها (camera`s dynamic range)” شناخته میشود و با این که این مقدار و محدوده در بین مدل‌های مختلف دوربین‌ها متفاوت است،اما در بعضی مواقع حتی بهترین دوربین‌ها هم از پس آن بر نمی‌آیند.

با تمرین کردن مداوم در این ضمینه،میتوانید بعضی اوقات حتی قبل از گرفتن عکس،این شرایط را پیشبینی کنید و تنظیمات لازم را اعمال کنید اما همچنان بهترین و ساده‌ترین راه،مرور کردن عکس ها پس از ثبت و توجه کردن به نمودار و هشدار‌های ارائه شده توسط آن درباره‌ی وضعیت نورپردازی عکس هاست.

 

در تصاویر بالا،ما یک عکس با میزان نوردهی ۱+و یک عکس دیگری را نیز با مقدار ۱- گرفتیم.ترکیب این دو مقدار گرفته شده با هم،تصویری حاوی تمامی جزئیات مناطق تاریک و روشن را به ما میدهد.

در ابتدا عکسی بگیرید و چک کنید که شاخص نمودار در حال پیشروی به سمت چپ باشد،حالا نشانگر هشدار مناطق پرنور (highlight warning display) را روشن کنید؛اگر صفحه نمایش برای نشان دادن این که جزئیات خاصی در مناطق پر نور نیست،چشمک زد،نشان دهنده این است که دوربین شما نمیتواند تمامی محدوده پر‌نور و روشن را ثبت کند.

وقتی که با چنین موقعیت‌هایی رو‌به‌رو میشویم،نیازی به نگرانی نیست،چون همیشه راهی برای حل مشکل وجود دارد.اگر با حالت Jpeg در حال عکاسی هستید،بیشتر دوربین ها built-in system را بیشتر از حالت normal برای ثبت جزئیات مناطق پر‌نور یا کم‌نور به شما پیشنهاد میکنند.به طور مثال این حالت در دوربین های Nikon،Active D-light نام دارد در حالی که در دوربین های canon به عنوان Auto lighting optimiser شناخته میشود.

 

۹- از فیلتر‌های دارای لنز های ND grad استفاده کنید.

با استفاده از لنز‌های ND grad میتوان با نور خیره کننده آسمان مقابله کرده و از آن عکس گرفت.

راه‌حل قدیمی رفع مشکل با نور‌هایی با کنتراست بالا،استفاده از فیلتر‌های دارای لنزND grad است.نصف این فیلترها تیره و نصف دیگر آن‌ها واضح و روشن است و در هنگام عکسبرداری میتوانید با استفاده از قسمت تیره،جلوی روشن شدن بیش از حد عکس که مناطق پرنور باعث ایجاد آن هستند را بگیرید.

این برای زمانی خوب و مفید است که بخش بزرگی از صحنه روشن تر از مناطق دیگر آن است،مانند آسمان هنگام عکسبرداری از یک منظره باز؛هر‌چند که این فیلتر‌ها برای مواقعی که مناطق پر نور کمتری داریم،مانند عکس گرفتن از یک پنجره یا عبور پرتو‌های خورشید از میان درختان مناسب نیستند زیرا باعث گرفته شدن نور این قسمت‌ها نیز میشوند.

۱۰- تصاویر HDR بسازید.

محدوده دینامیکی بالا یا همان high dynamic range (HDR)”” به تکنیک محبوبی برای ثبت تصاویری که مناطق روشن آن‌ها به عبارتی سوخته،یا جزئیات نواحی تاریک در آن‌ها ثبت نشده،یا هر دو این‌ها،تبدیل شده است.

برای ساخت یک تصویر HDR درست و حسابی و اصولی،باید حداقل ۳ عکس بگیریم؛یکی با میزان نوردهی کم،یکی زیاد و یکی هم با نوردهی مناسب.سپس این سه را با هم ترکیب کنید؛ برای این کار میتوانید از ابزار merge to HDR در فتوشاپ یا نرم‌افزار‌هایی ازقبیل HDR Efex Pro 2 یا photomatix نیز استفاده کنید.

۱۱- جزئیات را بازیابی کنید.

میزان نوردهی را تنظیم کنید.

بسیار خب،حالا میتوانید بیشترین جزئیات ممکن را ثبت کنید.

با عکسبرداری در حالت معمولی میتوان جزئیات بیشتری از نواحی تاریک و روشن را نسبت به حالت Jpeg ثبت کرد.اما حتی در حالت معمولی (raw) نیز میتوان جزئیات بیشتری را از مناطق تاریک نسبت به نواحی روشن‌تر ثبت کرد.به همین دلیل،هنگام عکس گرفتن از سوژ‌هایی با کنتراست بالا،اول میزان نوردهی را تنظیم کنید تا بتوانید جزئیات بیشتری از مناطق پر‌نور را در عکس خود داشته باشید.

بیشتر بخوانید :

لطفا امتیاز دهید
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

5 × سه =

بدون دیدگاه