ميهن مگ

راه هایی برای افزایش مهارت عکاسی ( قسمت اول )

7 ماه پیش

راه هایی برای افزایش مهارت عکاسی (قسمت اول )

فرقی نمیکند به عکاسی حرفه ای علاقه داشته باشید یا صرفاً برای تفریح به عکاسی میپردازید،به هر حال برخی مهارت های فیزیکی عکاسی میتوانند بسیار برای طراحان و معرفی کنندگان محصولات جدید(جهت پیشنهاد کردن بهترین دوربین ها و افزایش اطلاعات درباره ی جدید ترین رویداد های حرفه ای عکاسی)مفید واقع شوند.

با این ترفند ها حداقل قادر خواهید بود که نمونه کار های بهتری را ثبت کنید و حتی میزان رضایت مشتریان خود را افزایش دهید.

ولی از کجا باید شروع کرد؟مطالب پایه و ابتدایی چه چیزهایی هستند؟

این دوره فشرده ضروری برای عکاسی هر آنچه که برای ارتقا مهارت عکاسی خود نیاز دارید را برای شما فراهم کرده است.از فوکوس(focus) و ترکیب کردن(composition)گرفته تا متعادل سازی رنگ سفید(white balance).

این راهنما مهارت های عکاسی شما را تقویت کرده و به شما کمک میکند تا عادات بد خود را کنار گزاشته و روی گرفتن عکس های بهتر تمرکز کنید.ما شما را راهنمایی میکنیم که چگونه بیشترین کنترل را بر روی دوربین DSLR خود برای گرفتن عکس های بهترداشته باشید.

این ترفند ها برای دوربین های ساخت شرکت های  canon و nikon  توضیح داده شده ولی بر روی دوربین های دیگر نیز کاربرد خواهند داشت.

۱- کنترل فوکوس(focus) را “خودتان” به دست بگیرید.

اگر فوکوس کردن را بر عهده خود دوربین قرار دهیم،به صورت خودکار از فوکوس نقطه مرکزی(centeral focus point)استفاده خواهد کرد و این در بسیاری از مواقع باعث ایجاد تصاویری با زوایای حاد (sharp)خواهد شد.

برای خلاقانه تربودن عکاسی،بهتر است که تا حدودی کنترل های مربوط به نقطه فوکوس را خودمان به دست بگیریم.یک نکته دیگر آن است که سوژه همیشه در وسط کادر ما قرار ندارد.

پس اولین مهارتی که باید یاد بگیرید این است که چگونه دوربین خود را تنظیم کنید و نگه دارید تا دقیقاً در نقطه ای که مد نظر دارید فوکوس کند.دوربین اعدادی مربوط به مقدار فوکوس را بر روی صفحه،نمایش داده است (میتوانید از قسمت چشمی دوربین آنها را مشاهده کنید)از این روشرایط بسیار خوبی برای فوکوس روی اشیاء خارج از مرکز کادر را فراهم میکند.

باید دوربین خود را بشتر بر روی حالت single-point autofocus  قرار دهید و حالت های multiple  و automatic selection  برای این کار مناسب نیستند.

فرآیند انتخاب دقیق نقاط فوکوس تکی (و اعداد قابل تنظیم موجود)بستگی به نوع دوربین شما دارد،اما به طور کلی در مدل های مختلف دوربین های canon باید از دکمه AF point selection  استفاده کرد،دیاگرام ورودی را بچرخانید یا از صفحه پشتی دوربین استفاده کنید.

اگر از قسمت چشمی دوربین نگاه کنید میتوانید مشاهده کنید که نقظهAF فعال(active AF point) به دور کادر(صفحه)در حال چرخش است.

در اکثر دوربین های DLSR شرکت NIKON وقتی که حالت فوکوس تکی اتوماتیک را انتخاب کنید به آسانی میتوانید از یک کنترل کننده چهار قسمتی در پشت دوربین جهت مشخص کردن نقاط AF  مختلف استفاده کنید.

نکته اصلی استفاده از فوکوس خارجی در بسیاری از دوربین ها این است که به اندازه زمانی که اجسام در مرکز کادر قرار دارند حساس نیستند.این به این معناست که در نور کم ،یا اگرکنتراست(contrast) اشیاء کم باشد یا از لنز هایی با حداکثر اندازه دیافراگم F/5.6 یا باریک تر استفاده کنید ممکن است با مقداری مشکل مواجه شوید و حتی امکان دارد متوجه شوید که نقطه فوکوس در آنجایی که دوربین را روی آن تنظیم کردید نیست.

در هر دو مورد میتوانید به صورت دستی فوکوس لنز را تنظیم کنید یا از تکنیکی به نام قفل کردن فوکوس(focus lock)بهره ببرید که نحوه کار آن به این صورت است که سوژه را با نقطه AF  فعال(active AF) مشخص کرده و بعد دکمه شاتر را نصفه فشار داده تا قبل از این که دوباره عکس را ثبت کنید،فاصله فوکوس روی آن مقدار مشخص قفل شود.

۲- فوکوس بر روی اشیاء متحرک

فوکوس کردن بر روی یک جسم ثابت بسیار خوب و راحت است،ولی سوژه همیشه برای شما با حوصله منتظر نمی ماند  تا تنظیمات خود را انجام دهید و از آن عکس بگیرید،به همین دلیل باید هنر فوکوس روی اشیاء متحرک را فرا بگیرید.

برای انجام این کار حالت فوکوس خود را از single shotدر دوربین های NIKON و یا one shot در دوربین های CANON  به حالت CONTINEUOUS یا AL SERVO تغییر دهید و حالا هنگامی که فوکوس خود را بر روی جسم متحرک قفل کردید و دکمه شاتر را نصفه فشار دادید و رها کردید،دوربین به صورت خودکار در حالی که سوژه حرکت میکند بر روی آن فوکوس میکند،پس از آن همزمان با دنبال کردن جسم متحرک در کادر از فوکوس متوالی خودکار(continuous auto focus) استفاده کنید و دکمه شاتر را کامل بفشارید تا عکس گرفته شود.

شما میتوانید از تمامی نقاط خارجی برای فوکوس کردن استفاده کنید اما این نکته را به خاطر داشته باشید که در هنگام عکس برداری در نور کم یا اجسامی که کنتراست پایینی دارند یا هنگام استفاده از لنز های دارای دیافراگم باریکتر از F/5.6 تا حدودی با مشکل مواجه خواهید شد.

۳- پیدا کردن علل تار شدن عکس

وقتی صحبت از یادگیری درباره ی فوکوس میشود باید بدانید که چرا عکس های گرفته شده دارای زوایای حاد(sharp) نمی باشند.این موضوع به دلیل فوکوس کردن میباشد ولی میتوان تکان خوردن دوربین یا حرکت کردن سوژه را هم از دلایل آن دانست.شما باید علت را پیدا کرده،مشکل را بر طرف و دوباره اقدام به گرفتن عکس کنید.

  • فوکوس نادرست

اگر لطافت موجود در عکس (softness) به خاطر فوکوس نادرست موقع گرفتن عکس باشد،ممکن است آن نقاط را در جلو یا پشت اجسام در حالی که زوایای حاد(sharp) دارند ببینید.،اگر نمیتوان هیچ کدام از قسمت های عکس را زاویه دار دید،فوکوس نادرست باعث تار شدن قسمت هایی از عکس شده است.

  • حرکت:در بعضی مواقع میتوان تاری به وجود آمده در عکس را به خاطر حرکت ناگهانی سوژه یا تکان خوردن دوربین در لحظه گرفتن عکس دانست که به همین علت مناطق مشخص شده برای فوکوس،در عکس تار میشوند.

۴- متعادل سازی صحیح رنگ سفید(white balance)

شما ممکن است متعادل کردن کردن رنگ سفید(white balance) را به کلی فراموش کنید-مخصوصا زمانی که پشت سر هم در حال عکس گرفتن هستید-همانطور که میدانید بعد از ثبت عکس ها نیز میتوان این تغییرات را روی آنها اعمال کرد،اما برای گرفتن نتیجه بهتر،این تنظیمات و متعادل سازی(balance) را باید در هنگام گرفتن عکس ها انجام داد.

متعادل کردن خورکار(automatic balance) رنگ توسط دوبین شما به طور کلی در اکثر مواقع نتیجه خوب و قابل قبولی را در نور های متفاوت ارائه میدهد اما باید این نکته را یاد آور شد که بدون مشکل هم نیستند.

یکی از عمده مواقعی که تصاویر خوبی با استفاده از تنظیم دستی به دست می آید زمانی است که سوژه شما دارای رنگ یا روشنایی ثابتی باشد،مانند آسمان آبی،غروب نارنجی رنگ یا حتی منظره وسیعی که از علف های سبز پوشیده شده است.

درچنین مواقعی متعادل سازی خودکار دوربین ها(automatic balance) باعث خنثی کردن چنین طیف های رنگی قوی ای میشود و برای گرفتن نتیجه بهتر،اگر تنظیمات به صورت دستی،به طور مثال بر روی حالت نور آفتاب(sunlight) قرار دهیم یا به طور کلی متناسب با نور محیط،آن را تنظیم کنیم نتیجه بهتری خواهیم گرفت.

مقدار دقیق تعادل(balance) نور در طلوع و غروب خورشید به تنگستن(tungsten) یا تنظیمات نور مصنوعی(artificial light settings)3200k نزدیک است ولی اگر این تنظیمات را اعمال کنید،مقدار زیادی از گرمی ای(warmth) که مایل یه ثبت آن هستید را از دست خواهید داد.

به جای این کار،سعی کنید که تعادل رنگ سفید(white balance)برروی نور روز (day light) یا حتی هوای ابری(cloudy) برای عکس گرفتن از درخشش رنگ نارنجی با همه ی زیبایی های آن استفاده کنید.

۵- از تعادل رنگ سفید دلخواه خود (custom white balance) استفاده کنید.

از جسمی به رنگ سفید یا خاکستری که تمامی فضای کادر را پر کند (برای مثال یک کارت مناسب این کار می باشد)در همان موقعیتی که می خواهید از سوژه خود عکس برداری کنید،عکس بگیرید.حالا،از تنظیمات دلخواه خود استفاده کرده یا دوربین را بر روی تنظیم تعادل رنگ سفید خودکار (auto white balance) قرار دهید.

در ادامه بخوانید :

لطفا امتیاز دهید
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

پنج × پنج =

بدون دیدگاه