ميهن مگ

چگونه نوازنده بهتری شویم:۱۰ ترفند برای مبتدیان و حرفه ای ها

1 سال پیش

چگونه نوازنده بهتری شویم:۱۰ ترفند برای مبتدیان و حرفه ای ها 

اگر می‌خواهد دوره جدیدی را شروع کنید و به یک نوازنده واقعی تبدیل شوید باید زمان وتلاش زیادی را به خرج داده تا بتوانید مثل حرفه ای ها ساز بزنید.اگر در هنگام نوشتن اهنگ یا ضبط آن اشتباهاتی داشته باشید اشکالی ندارد،اما وقتی پای اجرای زنده در میان باشد،باید مطمئن باشید که حضور روی صحنه و نوازندگی شما همیشه در بهترین حالت ممکن است.

چه سازی که سال هاست با آن مینوازید را انتخاب کرده باشید و چه به تازگی شروع کرده باشید،باید بدانید که هیچکس کاملا بی عیب و نقص نیست و همه میتوانند پیشرفت کنند.

پس اگر میخواهید قدمی در جهت حرفه ای شدن بردارید و یا به دنبال راهی هستید که مهارت های خود را تقویت کنید،ترفند های ما به شما کمک خواهد کرد تا نوازنده بهتری باشید.

۱۰ترفند برای نوازنده بهتری شدن

تکنیک ها را تمرین کنید.

به نظر میرسد که منظور کاملا روشن و واضح است ولی نکته اصلی این است که نواختن با سازتان،صرفاً به معنی تمرین کردن نیست.

هنگاهی که نوازندگان حرفه ای تمرین میکنند،بار ها و بار ها به سراغ گام ها(scales)میروند(یا حتی پایه ای ترین چیزها)تا کار با تکنیک ها را در خودشان تقویت کنند.برای خودتان تمرین یا روش گرم کردن و آماده شدن اختصاصی ای برای هر روز در نظر بگیرید تا آن گام ها را به خاطر بسپارید.

نباید تنها به تمرین کردن گام ها یا تمرین های تکراری برا حفظ مهارت های خود و جلوگیری از فراموش کردن آن ها اکتفا کنید،بلکه باید سعی هر چه بیشتری در یادگیری چیز های جدید داشته باشید.

هدف هایی را برای خود مشخص کنید.

برای خودتان هدف هایی واقعی و دست یافتنی را مشخص کنید و در جهت دستیابی به آنها تلاش کنید؛حال چه حفظ کردن یک گام در هنگام نواختن در تمرین باشد،یا از حفظ بودن تمام آهنگ تا آخر هفته.

هنگامی که هدف هایی را برای خود مشخص کردید و مهارت هایتان افزایش پیدا کرد،حس بهتری خواهید داشت و جلسات تمرین خود را با روحیه بهتری شروع خواهید کرد.

صبر و تحمل

شاید مهمترین ویژگی یک نوازنده که قصد یادگرفتن هرچه بیشتر و بهترنواختن با ساز خود را دارد،صبر و تحمل است،به ویژه اگر تازه شروع به کار کرده باشد.

پس به یاد داشته باشیدکه هیچ کس یک شبه به یک نوازنده حرفه ای تبدیل نمیشود.

پس اگر در بین راه شکست خوردید،ناراحت نباشید و آنقدر ادامه دهید تا به هدف خود برسید. این موضوع نیاز به صرف زمان و تمرین و تلاش بسیاری دارد تا بتوانید به معنای واقعی کلمه به یک نوازنده حرفه ای تبدیل شوید.

ناراحتی و خستگی خود را بر سر سازتان خالی نکنید. آرامش خود را حفظ کرده و به تمرین کردن ادامه دهید.

شادی و نشاط و سرگرمی را فراموش نکنید.

کار کردن بر روی گام ها و تکنیک های نواختن مهم است اما سعی کنید همیشه جلسات تمرینتان مفرح و شاد باشند؛نواختن آهنگ مورد علاقه تان را یاد بگیرید و بر روی چیز های جدیدی که در اطراف خود می‌بینید کار کنید تا حس بهتر و با نشاط تری را نسبت به ساز خود داشته باشید.بد ترین چیز برای یک نوازنده این است که نواختن برای او به جای چیزی لذت بخش،تبدیل به کاری تکراری شود.

یک برنامه هم نوازی ترتیب دهید.

فرقی ندارد که قصد راه انداختن گروه موسیقی جدیدی را داشته باشید و یا فقط دلتان بخواهد در کنار دوستانتان،با هم بنوازید؛نواختن در گروه نه تنها باعث بهتر شدن و افزایش مهارت های شما می‌شود،بلکه سبب ارتقا مهارت بداهه نوازی و زمان بندی (timing) شما خواهد شد.

نواختن در کنار دیگران، شما را با ایده ها و روش های جدیدی آشنا می‌کند و راه خوبی برای فهمیدن نظر دیگران در مورد سبک ساز زدن شماست.

بدانید که روی کدام “کوک(key)” هستید.

در ادامه آخرین نکته که ذکر کردیم؛اگر در گروه و همزمان با چند نفر دیگر در حال نواختن هستید،بسیار مهم است که بدانید در هر زمان روی کدام کوک (key)هستید و خودتان را با آن تطبیق دهید و هماهنگ شوید-مسلماً اگر درامر(drummer) هستید این موضوع اهمیت بیشتری خواهد داشت.

یادگیری گام ها به شما کمک می‌کند که در هم نوازی با سایرین،هماهنگ بمانید.همانطور که نوازندگان با تجربه هم می‌دانند،هر گام آهنگین(musical key) در محدوده یک “کوک(key) متمرکز است؛پس،هر چه گام های بیشتری را بدانید و بلد باشید،بهتر می‌توانید بداهه نوازی کنید و بین بقیه نوازنده ها خودی نشان دهید!

گام های “پنج نتی(pentatonic scales) برای گیتاریست ها،راه آسانی برای هماهنگ بودن با دیگر نوازنده ها در گروه است.

استادی برای خودتان پیدا کنید.

فرقی نمی‌کند تا چه حد مهارت دارید،به هر حال،شرکت در یک دوره آموزشی یکی از تاثیر گذار ترین راه ها برای تبدیل شدن به نوازنده ای بهتر است.همیشه چیز های جدیدی وجود دارند که آن ها را یاد بگیرید و یک مربی حرفه ای به شما کمک می‌کند که تکنیک های جدید را یاد بگیرید و همچنین مهارت های قدیمی خود را نیز تقویت کنید.

هزینه کردن برای شرکت در دوره های آموزشی الزامی نمی باشد و این در حالیست که افراد زیادی هستند که خودشان این هنر را فرا گرفته اند.

اما اگر آهی در بساط ندارید،می‌توانید از دوستان نوازنده خود کمک بخواهید یا از هزاران فیلم موجود در یوتیوب که در مورد ساز مورد نظر شما هم هستند استفاده کنید.

با تجهیزات خود آشنایی کامل داشته باشید.

یک نوازنده حرفه ای همانطور که تکنیک های مورد استفاده اش را می‌شناسد،باید آشنایی کاملی با ابزار و وسایل خود نیز داشته باشد.

باید قبول کنید که نمی‌توان آهنگ خوبی را نواخت بدون آنکه از ظرفیت ها و محدودیت های تجهیزات خود اطلاعی داشت.

واقعیت این است که دوست ندارید در عین حال داشتن تجهیزات حرفه ای،هیچگونه اطلاعاتی از آن ها نداشته باشید و نحوه کار با آن ها را بلد نباشید.

به همین دلیل اگر کار با ساز جدیدی را شروع کرده اید، بهتر است به جای پرداخت هزینه هایی سنگین برای خرید انواع حرفه ای وسایل، با تهیه نمونه های ارزان قیمت تر کار خود را انجام دهید.

چون با همین سطح از ابزار هم میتوانید نیاز های خودرا بر طرف کنید.

به دنبال منابع آنلاین باشید.

منابع رایگان زیادی برای نوازندگانی که قصد افزایش مهارت های خود را دارند وجود دارد. از جمله سایت هایultimateguitar.com و ۸notes.com که دسترسی به هزاران نمونه از tablature ها، chord charts و موسیقی مکتوب(sheet music) را برای شما ممکن می‌کنند.

اگر میخواهید نواختن آهنگ جدیدی را یاد بگیرید یا آهنگ خاصی را قبلا شنیده اید و می‌خواهید خودتان آن را بنوازید،با استفاده از این منابع،هیچ چیز جلودارتان نخواهد بود.

تا می‌توانید دست از راحت طلبی برداشته و خود را به چالش بکشید.

غالبا در اکثر مواقع به آنچه که می‌دانید اکتفا می‌کنید اما به عنوان یک نوازنده،باید خودتان را به چالش بکشید و راه های جدیدی برای نواختن پیدا کنید.

بله،خسته کننده است و البته که کار سختی هم هست ولی یادگیری چیزی کاملا جدید ارزش این همه سختی کشیدن را دارد.

پس از سال ها،هنگامی که به گذشته خود نگاهی بیندازید و ببینید که چه پیشرفتی در این مسیر داشتید،به خودتان افتخار خواهید کرد.

لطفا امتیاز دهید
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

3 × پنج =

بدون دیدگاه